Det ved vi om Solarwinds- og Hafnium-hackene, Peter Cabellos nye job som CDO og Vestagers plan for et tech-selvstændigt Europa

Podcast - Inde i Maskinen: Microsoft spiller central rolle i to meget alvorlige it-sikkerhedssager, der har ramt et stort antal virksomheder. Hvem er i farezonen? Og hvorfor? Og så kigger vi på, om rollen som CDO er begyndt at vinde frem fremfor CIO-rollen. Hør Computerworlds ugentlige podcast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Inde i Maskinen er en ugentlig podcast fra Computerworld. Med Inde i maskinen tager vi hver uge et skridt tilbage og ser på ugens it-historier.

Hvad sker der? Hvorfor sker det? Og hvad er for tendenser, trends og begivenheder der ligger bag?

Alt sammen ting vi normalt dækker på Computerworld.dk - men med Inde i Maskinen får du også historien bag ved.

I denne episode, optaget torsdag d. 11. marts, går vi tæt på:

1) Tusindvis af firmaer er blevet hacket gennem en sårbarhed i softwaren fra Solarwinds – og nu spøger endnu en stor sårbarhed, der er blevet udnyttet af kinesiske Hafnium. Hvad er det, der sker? Og hvem er i farezonen?. Computerworlds it-sikkerhedsjournalist Ditte Vinterberg Weng er med i studiet til at give et overblik overudviklingen.

2) Magrethe Vestager har i sin egenskab af konkurrencekommisær i EU lanceret en storstilet plan, der skal gøre Europa mere uafhængig. Men hvad indeholder de store ord – og følger der penge og initiativer med? Redaktør Jakob Schjoldager har kigget nærmere på det vi ved om milliard-planen.

3) Til sidst ønsker vi Peter Cabello Holmberg tillykke med det nye job. Peter Cabello blev Årets CIO i 2020 for sit arbejde som CIO hos Pandora, men i begyndelsen af 2021 var det slut. Nu skal Peter Cabello trække i arbejdstøjet som CDO for Fiskars. Er der en tendens i udskiftningerne på CIO-pladserne – og skal man frygte sin CDO, hvis man arbejder med it?

Vært på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura