Huawei vil kræve betaling fra Apple og Samsung for brug af 5G-teknologi

Den kinesiske televirksomhed Huawei åbner nu op for at tage betaling på licens for at bruge et af selskabet tusindvis af 5G-patenter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Fremover kan selskaber som Apple og Samsung se frem til at skulle betale Huawei for at bruge nogle af selskabets 5G-patentener.

Planene for det kinesiske telekommunikationsfirma er, at opkræve licens per enhed, der bruger teknologien.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg, der samtidig forudser en potentiel lukrativ forretning for Huawei, der har haft svære vilkår siden selskabet er blevet frosset ude af den amerikanske regering.

Huawei har langt størstedelen af verdens patenter på 5G-teknologien, og fremover skal andre virksomheder altså regne med at betale godt 2,5 dollar per enhed med 5G-teknolgien ombord, skriver Bloomberg.

Strategien er at omgå sanktionerne USA har lagt ned over selskabet, og dermed fortsat levere sin teknolgi til amerikanske virksomheder.

Det er ikke muligt i dag, hvor Joe Biden har valgt at udvide forbuddet mod den kinesiske tele-producent.

Læs mere her: Joe Biden strammer skruen yderligere på Huawei: Spænder ben for samarbejde med underleverandører om 5G

Ifølge mediet CNBC har Huawei mere end 3.000 5G-patenter og det er altså flere end nogen andre virksomheder i verden.

Målet for Huawei er at sælge sin 5G-teknologi til en lavere pris en konkurrenterne hos Nokia, Ericsson og Qualcomm, der alle har fået kraftig medvind efter USA's advarsler mod at samarbejde med Huawei.

Læs også: USA's pres på tele-gigant viser sin effekt: Huawei taber markedsandele

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job