Huawei vil kræve betaling fra Apple og Samsung for brug af 5G-teknologi

Den kinesiske televirksomhed Huawei åbner nu op for at tage betaling på licens for at bruge et af selskabet tusindvis af 5G-patenter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Fremover kan selskaber som Apple og Samsung se frem til at skulle betale Huawei for at bruge nogle af selskabets 5G-patentener.

Planene for det kinesiske telekommunikationsfirma er, at opkræve licens per enhed, der bruger teknologien.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg, der samtidig forudser en potentiel lukrativ forretning for Huawei, der har haft svære vilkår siden selskabet er blevet frosset ude af den amerikanske regering.

Huawei har langt størstedelen af verdens patenter på 5G-teknologien, og fremover skal andre virksomheder altså regne med at betale godt 2,5 dollar per enhed med 5G-teknolgien ombord, skriver Bloomberg.

Strategien er at omgå sanktionerne USA har lagt ned over selskabet, og dermed fortsat levere sin teknolgi til amerikanske virksomheder.

Det er ikke muligt i dag, hvor Joe Biden har valgt at udvide forbuddet mod den kinesiske tele-producent.

Læs mere her: Joe Biden strammer skruen yderligere på Huawei: Spænder ben for samarbejde med underleverandører om 5G

Ifølge mediet CNBC har Huawei mere end 3.000 5G-patenter og det er altså flere end nogen andre virksomheder i verden.

Målet for Huawei er at sælge sin 5G-teknologi til en lavere pris en konkurrenterne hos Nokia, Ericsson og Qualcomm, der alle har fået kraftig medvind efter USA's advarsler mod at samarbejde med Huawei.

Læs også: USA's pres på tele-gigant viser sin effekt: Huawei taber markedsandele

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil