Mark Zuckerberg: Apple-opdatering kan styrke Facebooks position

Facebooks grundlægger Mark Zuckerberg mener nu, at Apples kontroversielle opdatering kan blive en fordel for det sociale medie. Mange spår dog, at opdateringen vil være en betydelig kæp i hjulet for Facebook.

Artikel top billede

Stifteren og topchef for Facebook, Mark Zuckerberg, føler sig overbevist om, at Apples kontroversielle iOS 14-opdatering vil være en fordel for verdens største sociale medie.

Zuckerberg er overbevist om, at Facebook “vil være i stand til at navigere igennem” Apples planlagte opdatering.

Det skriver erhvervsmediet CNBC.

Den kommende iPhone-opdatering kommer til at forhindre selskaber som Facebook i at opsamle oplysninger om brugerne, med mindre man aktivt har godkendt det.

Derfor forventes opdateringen at være en markant kæp i hjulet på Facebook, hvis forretningsmodel baserer sig på at sælge oplysningerne om platformens brugere til annoncører.

Læs også: Margrethe Vestager melder sig ind i privacy-kampen mellem Apple og Facebook: Alle apps skal behandles lige

Men det mener Facebooks topchef altså ikke nødvendigvis er et problem.

“Det er muligt, at vi vil stå i en endnu stærkere position, hvis Apples ændringer opfordrer flere virksomheder til at foretage mere af deres salg gennem vores platforme ved at gøre det sværere for dem (virksomhederne, red.) at bruge data til at finde frem til de relevante kunder uden for vores platforme,” lyder det fra Facebook-topchefen.

Facebook har tidligere fortalt, at Apples ændringer kan føre til et fald på 50 procent i såkaldt Audience Network-annoncering. Det repræsenterer dog under 10 procent af Facebook samlede omsætning, lød det sidste år fra selskabets finansdirektør for at berolige investorerne.

Opdateringen er blevet udfordret

Apples kommende opdatering til sin populære iPhone er langt fra gået ubemærket hen.

De franske myndigheder valgte tidligere på ugen ikke at forsøge at bremse udrulningen af de nye privacy-funktioner, men åbnede samtidig en sag mod selskabet.

Frankrigs konkurrencemyndigheder er nemlig bekymret for, om Apple misbruger sin position som verdens største smartphone-producent til at udelukke andre virksomheder.

Du kan høre meget mere om den kommende iOS-opdatering, og hvorfor den endda har fået EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager til at blande sig i Computerworlds ugentlige nyhedspodcast lige her:

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Læs mere her:

Forud for kontroversiel iOS 14-opdatering: Franske myndigheder kan stikke kæp i hjulet for Apples privacy-planer

Myndigheder frikender Apple forud for kontroversiel opdatering

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S