Mark Zuckerberg: Apple-opdatering kan styrke Facebooks position

Facebooks grundlægger Mark Zuckerberg mener nu, at Apples kontroversielle opdatering kan blive en fordel for det sociale medie. Mange spår dog, at opdateringen vil være en betydelig kæp i hjulet for Facebook.

Artikel top billede

Stifteren og topchef for Facebook, Mark Zuckerberg, føler sig overbevist om, at Apples kontroversielle iOS 14-opdatering vil være en fordel for verdens største sociale medie.

Zuckerberg er overbevist om, at Facebook “vil være i stand til at navigere igennem” Apples planlagte opdatering.

Det skriver erhvervsmediet CNBC.

Den kommende iPhone-opdatering kommer til at forhindre selskaber som Facebook i at opsamle oplysninger om brugerne, med mindre man aktivt har godkendt det.

Derfor forventes opdateringen at være en markant kæp i hjulet på Facebook, hvis forretningsmodel baserer sig på at sælge oplysningerne om platformens brugere til annoncører.

Læs også: Margrethe Vestager melder sig ind i privacy-kampen mellem Apple og Facebook: Alle apps skal behandles lige

Men det mener Facebooks topchef altså ikke nødvendigvis er et problem.

“Det er muligt, at vi vil stå i en endnu stærkere position, hvis Apples ændringer opfordrer flere virksomheder til at foretage mere af deres salg gennem vores platforme ved at gøre det sværere for dem (virksomhederne, red.) at bruge data til at finde frem til de relevante kunder uden for vores platforme,” lyder det fra Facebook-topchefen.

Facebook har tidligere fortalt, at Apples ændringer kan føre til et fald på 50 procent i såkaldt Audience Network-annoncering. Det repræsenterer dog under 10 procent af Facebook samlede omsætning, lød det sidste år fra selskabets finansdirektør for at berolige investorerne.

Opdateringen er blevet udfordret

Apples kommende opdatering til sin populære iPhone er langt fra gået ubemærket hen.

De franske myndigheder valgte tidligere på ugen ikke at forsøge at bremse udrulningen af de nye privacy-funktioner, men åbnede samtidig en sag mod selskabet.

Frankrigs konkurrencemyndigheder er nemlig bekymret for, om Apple misbruger sin position som verdens største smartphone-producent til at udelukke andre virksomheder.

Du kan høre meget mere om den kommende iOS-opdatering, og hvorfor den endda har fået EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager til at blande sig i Computerworlds ugentlige nyhedspodcast lige her:

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Læs mere her:

Forud for kontroversiel iOS 14-opdatering: Franske myndigheder kan stikke kæp i hjulet for Apples privacy-planer

Myndigheder frikender Apple forud for kontroversiel opdatering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S