Wikipedia på vej med ny betalingstjeneste: Vil have tech-giganterne til at hoste op

Apple, Google, Amazon og Facebook har nydt godt af den gratis information, der er tilgængelig på Wikipedia. Men det vil Wikipedia nu lave om på. Derfor lanceres en ny betalingstjeneste, der skal få tech-giganterne til at hoste op.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Wikimedia Foundation, der står bag online-encyklopædien Wikipedia, vil have tech-giganterne til at betale for den information, der høstes gratis.

Derfor lancerer selskabet Wikimedia Enterprise senere på året, som er en ny betalingstjeneste til tech-selskaber som Amazon, Google, Apple og Facebook.

Det skriver The Wired.

Tech-giganterne er flittige brugere af Wikipedias informationer til blandt andet stemmeassistenter, søgninger, apps, kort og nyheder.

Her ser Wikimedia nu en række indtægter, der kan hentes hjem, hvis tech-giganterne er villige til at betale for informationen.

Mediet kan ikke oplyse detaljer om, hvor meget selskaberne kommer til at betale for tjenesten.

Men håbet er, at det bliver tilstrækkeligt til, at Wikimedia Foundation er i stand til at fortsætte sine aktiviteter i fremtiden.

Wikimedia er allerede i dialog med tech-selskaberne. Aftaler med selskaberne kan lande så tidligt som til juni, forlyder det.

Læs også: DDoS-angreb sendte Wikipedia i knæ: Lukkede ned i Europa og Mellemøsten

"Dette er første gang, at Wikimedie Foundation anerkender, at kommercielle brugere er brugere af vores service," siger Lane Becker, seniordirektør i selskabet.

"Vi har vidst, at de er der, men vi behandlede dem aldrig rigtig som en brugerbase," tilføjer hun.

Wikipedia har været drevet af en form for internet-idealisme, hvor tusindsvis af frivillige har føjet information til sitet uden at få betaling for det.

Derfor vil selskabet også observere brugernes reaktion på det nye udspil over de kommende måneder, lyder det.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura