Hemmelig sensor afsløret i Apple-produkt

Den hemmelige chip måler blot to gange 1,5 millimeter og sidder i bunden af Apples HomePod Mini-højttaler

Artikel top billede

Apples lancerede i november den nye højttaler, Homepod Mini.

Men nu – flere måneder senere – er der i højttaleren blevet opdaget en ny og hemmelig sensor, der blot måler to gange 1,5 millimeter.

Det er folkene bag den amerikanske hjemmeside iFixit, der har specialiseret sig i at skille elektronikprodukter ad, som har fundet den hemmelige sensor, der kan måle temperaturen og luftfugtigheden i det lokale, hvor højttaleren er placeret.

Udviklet af Texas Instruments

Ifølge erhvervsmediet Bloomberg bærer chippen navnet HDC2010 og er udviklet af Texas Instruments.

Tilsyneladende er chippen ikke aktiveret i øjeblikket, men ifølge Bloomberg er det muligt, at Apple på et senere tidspunkt kan aktivere sensoren via en softwareopdatering.

Ifølge Bloomberg er det desuden værd at hæfte sig ved, at sensoren er placeret i den nederste ydrekant af højttaleren tæt ved strømkablet, hvilket indikerer, at sensoren ikke skal måle temperaturen og fugtigheden inde i selve højttalerne, men er designet til at foretage målinger af det ydre miljø.

Man kan forestille sig at sensoren kan spille en rolle i det intelligente hjem, hvor eksempelvis internetstyrede ventilatorer eller gardiner kan aktiveres, hvis temperaturen eller luftigheden bliver for høj.

Vælger Apple ikke at aktivere chippen, så vil det dog ikke være første gang, at Apple sender et produkt på markedet med en uudnyttet hardware-funktionalitet.

Eksempelvis indeholdte de første generationer af Apples iPhones en chip, der gjorde det muligt at modtage FM-radio. Apple valgte dog aldrig at aktivere den funktion i telefonerne.

Læs også: Derfor gik det galt: Apples seneste flop var dødfødt fra begyndelsen

Hør mere: Apple er også ved at lægge sig ud med Facebook og Google gennem en kommende iOS opdatering. Hør om den historie i Computerworlds nyhedspodcast.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S