Hemmelig sensor afsløret i Apple-produkt

Den hemmelige chip måler blot to gange 1,5 millimeter og sidder i bunden af Apples HomePod Mini-højttaler

Artikel top billede

Apples lancerede i november den nye højttaler, Homepod Mini.

Men nu – flere måneder senere – er der i højttaleren blevet opdaget en ny og hemmelig sensor, der blot måler to gange 1,5 millimeter.

Det er folkene bag den amerikanske hjemmeside iFixit, der har specialiseret sig i at skille elektronikprodukter ad, som har fundet den hemmelige sensor, der kan måle temperaturen og luftfugtigheden i det lokale, hvor højttaleren er placeret.

Udviklet af Texas Instruments

Ifølge erhvervsmediet Bloomberg bærer chippen navnet HDC2010 og er udviklet af Texas Instruments.

Tilsyneladende er chippen ikke aktiveret i øjeblikket, men ifølge Bloomberg er det muligt, at Apple på et senere tidspunkt kan aktivere sensoren via en softwareopdatering.

Ifølge Bloomberg er det desuden værd at hæfte sig ved, at sensoren er placeret i den nederste ydrekant af højttaleren tæt ved strømkablet, hvilket indikerer, at sensoren ikke skal måle temperaturen og fugtigheden inde i selve højttalerne, men er designet til at foretage målinger af det ydre miljø.

Man kan forestille sig at sensoren kan spille en rolle i det intelligente hjem, hvor eksempelvis internetstyrede ventilatorer eller gardiner kan aktiveres, hvis temperaturen eller luftigheden bliver for høj.

Vælger Apple ikke at aktivere chippen, så vil det dog ikke være første gang, at Apple sender et produkt på markedet med en uudnyttet hardware-funktionalitet.

Eksempelvis indeholdte de første generationer af Apples iPhones en chip, der gjorde det muligt at modtage FM-radio. Apple valgte dog aldrig at aktivere den funktion i telefonerne.

Læs også: Derfor gik det galt: Apples seneste flop var dødfødt fra begyndelsen

Hør mere: Apple er også ved at lægge sig ud med Facebook og Google gennem en kommende iOS opdatering. Hør om den historie i Computerworlds nyhedspodcast.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg