EU-domæner kommer først i 2005

Europakommissionen har langt om længe underskrevet en kontrakt med Eurid, der skal stå for registreringen af de kommende .eu-domæner. Udfordringen bliver at undgå kaos og domænehajer i den afgørende første fase af registreringsperioden.

Det har været undervejs længe, men nu skulle det være både sikkert og vist. Det bliver muligt at registrere .eu-domæner til næste år. Planen var ellers, at det skulle have været muligt allerede inden jul.

Men der kommer nemt til at gå mellem seks og ni måneder, før vi ser det første fungerende websted under .eu-topdomænet.

EU-kommissionen har endelig indgået en kontrakt med nonprofit-konsortiet Eurid, som skal tage sig af domænehåndteringen.

Eurid består af de nationale domæneregistre i Belgien, Italien og Sverige.

Eurid skal nu forhandle med ICANN, der står for oprettelsen af samtlige IP-baserede topdomæner, og .eu skal snarest muligt være en mulighed på linje med .info, .com og .dk.

Kamp mod domænehajer

Når forhandlingerne med ICANN er overstået, vil Eurid operere med en såkaldt 'solopgangsperiode' på to måneder.

I denne periode vil organisationer, firmaer og privatpersoner med et registreret varemærke i et af de 25 EU-lande have fortrinsret til domænet.

Men når de to måneder er ovre, er domæne-endelsen frit tilgængelig.

Eurid er ikke kommet med præcise detaljer om solopgangsperioden, men organisationen vil formentligt forsøge at undgå en gentagelse af lanceringen af .info-domænerne i 2001. Det resulterede i kaos, fordi mange af navnene blev hamstret af domænehajer.

Koster under en hund

Eurid har sat en introduktionspris på 10 euro, eller godt 75 kroner. For kunderne kommer det formentligt til at koste noget mere, da de enkelte landes domæneregistre kommer til at stå for registreringerne og dermed kan fastsætte den endelige pris.

Mens vi venter, har Eurid sammen med Europakommissionen kastet sig over at udforme de regler, der skal gælde for brugen af topdomænet.

Reglerne, der skal omhandle alle aspekter af domænehåndteringen, skal ligge klar på samtlige EU-sprog, inden det går løs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job