Ny streamingtjeneste rammer det danske marked i dag

Paramount+ sparker nu dørene op til det danske marked med et nyt streaming-univers. For 59 kroner om måneden åbnes der op for en række originale produktioner og velkendte klassikere. Men det er ikke alle, der vil kunne få adgang til tjenesten i første omgang.

Artikel top billede

Fra og med i dag får danskerne endnu en streamingtjeneste at vælge imellem.

Paramount+ slår nemlig dørene op til det danske marked.

Bag tjenesten står den amerikanske mediekoncern, ViacomCBS.

Streamingtjenesten koster 59 kroner om måneden, og indenbords finder man en ræke kendte titler samt nye produktioner.

Blandt trækplastrene findes den nye dramaserie om amerikanske præsidentfuer, "The First Lady," der er instrueret af danske Susanne Bier.

En anden original titel er The Offer. En serie, der handler om tilblivelsen af en af de største filmklassikere nogensinde, The Godfather.

Af velkendte titler findes Mission Impossible, Twin Peaks, Indiana Jones og Dexter. Målretter de små findes Svampebob Firkant og Paw Patrol.

Den nye streamingtjeneste har over 6.000 film og serieafsnit fra blandt andet filmselskabet Paramount Pictures samt TV-kanalerne CBS, Comedy Central, Nickelodeon, MTV, Showtime og Smithsonian.

Til at starte med lanceres tjenesten dog ikke via en selvstændig app.

ViacomCBS skriver i en pressemeddelelse, at tjenesten i første omgang integreres direkte i Apple TV-app’en som en kanal. Dertil indgår tjenesten som bland selv-produkt hos YouSee fra i dag.

Det betyder samtidig, at Android-brugere er forment adgang til tjenesten, indtil der lanceres en selvstændig app i løbet af april måned.

Apple TV-app’en er tilgængelig i Norden på iPhone, iPad, Apple TV, iPod touch og MacBooks, på udvalgte smart-TV fra Samsung, LG og Sony samt på PlayStation og Xbox, lyder det.

"Paramount+ tilbyder et bredt udvalg af indhold på tværs af alle de vigtigste genrer. Vi er glade for at kunne tilbyde vores streamingtjeneste til forbrugerne via Apple TV-kanaler samt via vores lokale partnere, inden vi introducerer tjenesten som sin egen særskilte app senere i april," fortæller Jesper Dahl, nordisk direktør for ViacomCBS.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job