Ny streamingtjeneste rammer det danske marked i dag

Paramount+ sparker nu dørene op til det danske marked med et nyt streaming-univers. For 59 kroner om måneden åbnes der op for en række originale produktioner og velkendte klassikere. Men det er ikke alle, der vil kunne få adgang til tjenesten i første omgang.

Artikel top billede

Fra og med i dag får danskerne endnu en streamingtjeneste at vælge imellem.

Paramount+ slår nemlig dørene op til det danske marked.

Bag tjenesten står den amerikanske mediekoncern, ViacomCBS.

Streamingtjenesten koster 59 kroner om måneden, og indenbords finder man en ræke kendte titler samt nye produktioner.

Blandt trækplastrene findes den nye dramaserie om amerikanske præsidentfuer, "The First Lady," der er instrueret af danske Susanne Bier.

En anden original titel er The Offer. En serie, der handler om tilblivelsen af en af de største filmklassikere nogensinde, The Godfather.

Af velkendte titler findes Mission Impossible, Twin Peaks, Indiana Jones og Dexter. Målretter de små findes Svampebob Firkant og Paw Patrol.

Den nye streamingtjeneste har over 6.000 film og serieafsnit fra blandt andet filmselskabet Paramount Pictures samt TV-kanalerne CBS, Comedy Central, Nickelodeon, MTV, Showtime og Smithsonian.

Til at starte med lanceres tjenesten dog ikke via en selvstændig app.

ViacomCBS skriver i en pressemeddelelse, at tjenesten i første omgang integreres direkte i Apple TV-app’en som en kanal. Dertil indgår tjenesten som bland selv-produkt hos YouSee fra i dag.

Det betyder samtidig, at Android-brugere er forment adgang til tjenesten, indtil der lanceres en selvstændig app i løbet af april måned.

Apple TV-app’en er tilgængelig i Norden på iPhone, iPad, Apple TV, iPod touch og MacBooks, på udvalgte smart-TV fra Samsung, LG og Sony samt på PlayStation og Xbox, lyder det.

"Paramount+ tilbyder et bredt udvalg af indhold på tværs af alle de vigtigste genrer. Vi er glade for at kunne tilbyde vores streamingtjeneste til forbrugerne via Apple TV-kanaler samt via vores lokale partnere, inden vi introducerer tjenesten som sin egen særskilte app senere i april," fortæller Jesper Dahl, nordisk direktør for ViacomCBS.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S