Disse 10 it-virksomheder har det bedste image i Danmark lige nu: Se hvad der har sikret dem den stærke placering

Computerworld Image 2021: 50 it-selskaber i Danmark er blevet vurderet på 14 parametre for at fastslå virksomhedernes image i Computerworlds store image-undersøgelse. Nu kan Computerworld afsløre, hvordan de 10 bedste it-virksomheder har scoret på de forskellige parametre. Se listen her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad der har sikret firmaer som Apple, Microsoft, Globalconnect og HP den stærke placering
  • Se hvordan top 10 it-virksomheder klarer sig på 13 kategorier - herunder medarbejdere, service og ledelse
588
3 min
Dette er en artikel fra Computerworlds store årlige Image-undersøgelse af it-branchen. Resultaterne offentliggøres løbende over de kommende par uger.

For tredje år i træk kan Computerworld kåre Microsoft Danmark som det it-selskab i Danmark med det stærkeste image, men hvordan har selskabet skabt sig den førerposition? Og hvor er det, at Microsoft har mistet image-mæssig terræn siden 2020?

Det gennemgår vi i Computerworlds image-undersøgelse hvor 50 fremtrædende it-virksomheder i Danmark blevet bedømt af it-kunder og brugere på 13 parametre, der til sammen udgør virksomhedens samlede image.

Her topper Microsoft Danmark altså samlet for tredje år i træk.

Og det er en suveræn sejr - som du kan se på skemaet nederst i artiklen hvor alle data er med.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S