It-giganten Alibaba får rekordstor bøde på 17 milliarder kroner

Den kinesiske it-gigant Alibaba skal betale 18 milliarder yuan for at misbruge sin position på det kinesiske marked for e-handel i adskillige år.

Artikel top billede

I årevis har den kinsiske e-handelsgigant Alibaba misbrugt til position på det kinesiske marked.

Derfor skal det kinesiske selskab nu betale en bøde på 18 milliarder yuan. Det svarer til omkring 17 milliarder kroner, og udgør fire procent af Alibabas omsætning i 2019.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Bøden kommer fra de kinsiske konkurrencemyndigheder, og er med længder den største, de kinsiske myndigheder har givet.

Det får Reuters til at vurdere, at det kan betyde en ny æra for kinesiske lovgivere, der tidligere har haft en noget mindre markant tilgang over for kinesiske virksomheder.

Læs også: Kina skruer op for regulering af tech-giganter: Vil forhindre Alibaba, Tencent og Ant Group i at få for meget magt

Stifter forsvundet i ugevis

Alibaba er særligt kommet i de kinsiske myndigheders søgelys siden selskabets stifter Jack Ma leverede en hård kritik af de kinesiske myndigheder. Mere konkret kritiserede han Kinas regulering af den finansielle sektor.

Ifølge magasinet New York Magazine sammenlignede han de kinesiske banker med simple pantelånere, og kritiserede de kinesiske myndigheder for at kvæle innovationen med overdrevne reguleringer.

”Hvis du forsøger at innovere uden risici, så dræber du innovationen. Der findes ikke innovation uden risici noget sted i verden,” sagde han.

Læs også: Hvad er der sket med Jack Ma? Her er historien om den flamboyante Alibaba-stifters storhed og fald

Flere af Jack Ma’s rådgivere forsøgte ifølge nyhedsbureauet Reuters forgæves at få ham til at nedtone kritikken i talen.

Efter hans optræden i oktober gik der flere måneder, hvor Jack Ma var sunket i jorden og han viste sig ikke offenligt i månedvis.

Læs også: Efter flere måneder under jorden er Alibaba-stifter Jack Ma igen dukket op - i en skolegård

Aflyst børsnotering

Det er ikke første gang, de kinsiske myndigheder retter et kritisk blik på Alibabas aktiviteter.

Efter Jack Ma's udtalelser spændte myndighederne også ben for Alibabas milliardstore planer om at børsnotere finansvirksomheden Ant Group.

Derefter annoncerede de kinesiske myndigheder i december, at man ville åbne en konkurrencesag mod Alibaba, der altså nu har ført til en bøde i milliardklassen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S