It-giganten Alibaba får rekordstor bøde på 17 milliarder kroner

Den kinesiske it-gigant Alibaba skal betale 18 milliarder yuan for at misbruge sin position på det kinesiske marked for e-handel i adskillige år.

Artikel top billede

I årevis har den kinsiske e-handelsgigant Alibaba misbrugt til position på det kinesiske marked.

Derfor skal det kinesiske selskab nu betale en bøde på 18 milliarder yuan. Det svarer til omkring 17 milliarder kroner, og udgør fire procent af Alibabas omsætning i 2019.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Bøden kommer fra de kinsiske konkurrencemyndigheder, og er med længder den største, de kinsiske myndigheder har givet.

Det får Reuters til at vurdere, at det kan betyde en ny æra for kinesiske lovgivere, der tidligere har haft en noget mindre markant tilgang over for kinesiske virksomheder.

Læs også: Kina skruer op for regulering af tech-giganter: Vil forhindre Alibaba, Tencent og Ant Group i at få for meget magt

Stifter forsvundet i ugevis

Alibaba er særligt kommet i de kinsiske myndigheders søgelys siden selskabets stifter Jack Ma leverede en hård kritik af de kinesiske myndigheder. Mere konkret kritiserede han Kinas regulering af den finansielle sektor.

Ifølge magasinet New York Magazine sammenlignede han de kinesiske banker med simple pantelånere, og kritiserede de kinesiske myndigheder for at kvæle innovationen med overdrevne reguleringer.

”Hvis du forsøger at innovere uden risici, så dræber du innovationen. Der findes ikke innovation uden risici noget sted i verden,” sagde han.

Læs også: Hvad er der sket med Jack Ma? Her er historien om den flamboyante Alibaba-stifters storhed og fald

Flere af Jack Ma’s rådgivere forsøgte ifølge nyhedsbureauet Reuters forgæves at få ham til at nedtone kritikken i talen.

Efter hans optræden i oktober gik der flere måneder, hvor Jack Ma var sunket i jorden og han viste sig ikke offenligt i månedvis.

Læs også: Efter flere måneder under jorden er Alibaba-stifter Jack Ma igen dukket op - i en skolegård

Aflyst børsnotering

Det er ikke første gang, de kinsiske myndigheder retter et kritisk blik på Alibabas aktiviteter.

Efter Jack Ma's udtalelser spændte myndighederne også ben for Alibabas milliardstore planer om at børsnotere finansvirksomheden Ant Group.

Derefter annoncerede de kinesiske myndigheder i december, at man ville åbne en konkurrencesag mod Alibaba, der altså nu har ført til en bøde i milliardklassen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest