Kina skruer op for regulering af tech-giganter: Vil forhindre Alibaba, Tencent og Ant Group i at få for meget magt

Kina udstikker nye regler, der strammer grebet om de kinesiske tech-giganter som Alibaba, Tencent og JD.com. De nye anti-monopolistiske regler skal forhindre selskaberne i at opnå for meget magt på deres internetplatforme.

Artikel top billede

Kina har udstukket en række anti-monopolistiske regler, der skal begrænse landets fremadstormende tech-giganter.

Reglerne, der er en stadfæstning af en række lovfroslag fra november, understreger nu en række monopolistiske fremgangsmåder, som de kinesiske regulatorer vil slå ned på.

Det skriver Reuters.

De nye retningslinjer forventes at lægge yderligere pres på Kinas førende internettjenester såsom e-handelsplatformene Alibaba Group, Tmall og JD.com.

De henvender sig også til de hurtigvoksende betalingstjenester som Ant Groups Alipay og Tencents Wechat Pay.

De nye regler er udstedt af SAMR, der er kinas statslige administration for markedsregulering, skal forhindre selskaberne i en række handlinger, heriblandt at tvinge købmænd til at vælge mellem platformene.

Læs også: Hvad er der sket med Jack Ma? Her er historien om den flamboyante Alibaba-stifters storhed og fald

SAMR beskriver på sin hjemmeside, at de seneste retningslinjer vil "stoppe monopolistisk adfærd i platformøkonomien og beskytte fair konkurrence på markedet."

Det tilføjes også, at reglerne vil forhindre virksomheder i at fastsætte priser, begrænse teknologier og bruge data samt algoritmer til at manipulere markedet.

Ifølge SAMR er monopolistisk adfærd på internetplatformene voksende, hvilket giver en udfordring i forhold til at regulere industrien.

Skruer op for regulering

Kina har skruet op for reguleringen af tech-selskaberne det seneste år, hvilket står i kontrast til landets tidligere afslappede tilgang til markedet, skriver Reuters.

Tilbage i december initierede de kinesiske myndigheder en undersøgelse af Alibaba Group i kølvandet på den afblæste børsnotering af Ant Group, der er selskabets finansielle ben.

Her mistænkte den kinesiske stat selskabet for at have en konkurrenceforvridende adfærd.

Ant Group står bag Alipay, der hævder at have 1,3 milliarder brugere verden over. Selskabet lagde an til verdens største børsnotering sidste år, der skulle værdiansætte selskabet til svimlende 315 milliarder dollar.

Denne børsnotering blev aflyst i sidste øjeblik af de kinesiske myndigheder, der frygtede at selskabet fik få meget magt på betalingsområdet.

I oktober 2020 leverede Jack Ma, stifter af Alibaba, en tale, hvor han kritiserede den kinesiske regulering af den finansielle sektor.

Læs også: Efter flere måneder under jorden er Alibaba-stifter Jack Ma igen dukket op - i en skolegård

Kort tid efter forsvandt han fra offentlighedens søgelys. Først i januar i år viste han sig offentligt igen.

Senere er det kommet frem, at Jack Ma og Alibaba Group er klar til at foretage store ændringer i selskabet for at opnå børsnoteringen.

Det kan du læse mere om her: Ant Group lægger sig fladt ned for kinesiske myndigheder: Nu planlægges store ændringer for selskabet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen