Proact køber endnu et selskab: Betaler trecifret millionbeløb

Den svenske it-virksomhed Proact har endnu engang købt et konkurrerende selskab. Købsprisen løber op i et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

It-virksomheden Proact annoncerer nu endnu et opkøb.

Denne gang er det en anden svensk virksomhed med navnet Conoa.

Med opkøbet mener svenske Proact, at man er med til at udvide sin egen portefølje inden for hybrid cloud og data centre.

"Conoa har, ligesom Proact, et stærkt fokus på at hjælpe kunder med at skabe værdi og vækst for deres kunder gennem smarte it-løsninger. Vores nye kolleger fra Conoa har stærke kompetencer og ekspertise, der giver os mulighed for at udbrede vores portefølje og position,” lyder det fra Proacts administrerende direktør Jonas Hasselberg.

Læs også: Proact annullerer kommende udbetalinger af millioner af kroner på grund af Covid-19

Prisen for opkøbet lyder på 105 millioner svenske kroner. Omregnet til danske kroner er det 76 millioner.

Det svarer til 10 gange så meget som Conoas nuværende driftsoverskud. Desuden forventer Proact, at opkøbet kommer til at bidrage årligt med 80 millioner svenske kroner i øget salg for selskabet.

For to år siden havde Proact også den store pengepung fremme i forbindelse med et opkøb. Her var det en belgisk konkurrent med 220 ansatte, der blev en del af koncernen.

Læs mere her: Proact køber it-selskab med 220 medarbejdere

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen