Seks danske energiselskaber ramt af Solarwinds-hack

Det avancerede Solarwinds-angreb har ramt seks danske energiselskaber.

Artikel top billede

Det har tidliger været fremme, at mindst to danske energiselskaber har været ramt af Solarwinds-sårbarheden.

Men på baggrund af en aktindsigt kan it-mediet Version2 nu fortælle, at det mindst drejer sig som seks danske energiselskaber.

”Der er i ingen af disse selskaber set indikationer på, at sårbarheden i Solarwinds er blevet udnyttet. Bagdøren er desuden blevet lukket, efter sårbarheden blev kendt,” skriver Energistyrelsen i de dokumenter som Version2 har fået aktindsigt i.

Læs også: To store danske energiselskaber ramt af SolarWinds-angrebet

Jacob Herbst, der er direktør i it-sikkerhedsfirmaet Dubex, vurderer ifølge Version2, at Danmark kunne have lidt skade via enten spionage eller sabotage af samfundskritiske it-systemer, hvis sårbarheden var blevet udnyttet af hackere.

Sårbar software blev udrullet globalt

Solarwinds-udvikler software til netværksovervågning, og i forbindelse med angrebet har hackere haft held til at kompromittere software fra selskabet.

Herefter er den kompromitterede software blevet udrullet til virksomheder over hele verden.

Det arbejde der ligger til grund for Solarwinds-angrebet er af Microsoft jurdiske topchef Brad Smith blevet karakteriseret som ” den største og mest avancerede operation, som vi har set.”

Læs også: Microsoft om Solarwinds-angreb: Noget af det mest sofistikerede vi har set

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S