To store danske energiselskaber ramt af SolarWinds-angrebet

To store danske energiselskaber er ramt af det store SolarWind-hackerangreb og har fåetr installeret bagdøre. Angrebet er alvorligt. Bagdørene er angiveligt ikke endnu blevet udnyttet.

Artikel top billede

Det store SolarWind-angreb har også ramt to store danske energiselskaber, der via SolarWind-softwaren har fået installeret bagdøre i deres it-systemer, som hackere vil kunne anvende til at bane sig vej ind i systemerne.

Bagdørene har været installeret i flere måneder, men er angiveligt endnu ikke blevet udnyttet.

Det er Dansk Energis teknologidirektør Jørgen S. Christensen, der fortæller Morgenavisen Jyllands-Posten om angrebet.

Han vil ikke fortælle hvilke to energiselskaber, det drejer sig om, men kalder angrebet for det ‘mest alvorlige,’ som han har set.

Dansk Energi ønsker, at der stilles krav om, at logningsfiler for overvågning af netværk fremover gemmes i 12 måneder.

“Hvis hackerne har været inde for mere end et halvt år siden, er det svært at spore, om de har været der, og hvor stor skade de har gjort, og om de har stjålet oplysninger eller installeret noget, som kan aktiveres senere,” siger han til avisen.

SolarWind-angrebet regnes for at være blandt de mest alvorlige. Det ramte i december en række myndigheder og virksomheder i ikke mindst USA.

Du kan læse mere om angrebet her: FireEye, Microsoft og den amerikanske regering: Her er overblikket over det største hack i amerikansk historie

Læs også:

Danske CISO'er holder vejret efter SolarWinds-angreb - afventer udmelding fra Microsoft: ”Intet nyt er godt nyt”

Ny opdagelse: Disse fire malware-typer blev anvendt i kæmpe SolarWinds-hack - sådan spillede de sammen

Microsoft-chef raser mod SolarWinds-angreb: "Det er et vilkårligt globalt frontalangreb"

SolarWind-hackere har fået adgang til Microsofts kildekode: Sikkerhedsfolk er bekymrede

Russisk hackergruppe mistænkes for at stå bag det massive SolarWind-angreb

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura