To store danske energiselskaber ramt af SolarWinds-angrebet

To store danske energiselskaber er ramt af det store SolarWind-hackerangreb og har fåetr installeret bagdøre. Angrebet er alvorligt. Bagdørene er angiveligt ikke endnu blevet udnyttet.

Artikel top billede

Det store SolarWind-angreb har også ramt to store danske energiselskaber, der via SolarWind-softwaren har fået installeret bagdøre i deres it-systemer, som hackere vil kunne anvende til at bane sig vej ind i systemerne.

Bagdørene har været installeret i flere måneder, men er angiveligt endnu ikke blevet udnyttet.

Det er Dansk Energis teknologidirektør Jørgen S. Christensen, der fortæller Morgenavisen Jyllands-Posten om angrebet.

Han vil ikke fortælle hvilke to energiselskaber, det drejer sig om, men kalder angrebet for det ‘mest alvorlige,’ som han har set.

Dansk Energi ønsker, at der stilles krav om, at logningsfiler for overvågning af netværk fremover gemmes i 12 måneder.

“Hvis hackerne har været inde for mere end et halvt år siden, er det svært at spore, om de har været der, og hvor stor skade de har gjort, og om de har stjålet oplysninger eller installeret noget, som kan aktiveres senere,” siger han til avisen.

SolarWind-angrebet regnes for at være blandt de mest alvorlige. Det ramte i december en række myndigheder og virksomheder i ikke mindst USA.

Du kan læse mere om angrebet her: FireEye, Microsoft og den amerikanske regering: Her er overblikket over det største hack i amerikansk historie

Læs også:

Danske CISO'er holder vejret efter SolarWinds-angreb - afventer udmelding fra Microsoft: ”Intet nyt er godt nyt”

Ny opdagelse: Disse fire malware-typer blev anvendt i kæmpe SolarWinds-hack - sådan spillede de sammen

Microsoft-chef raser mod SolarWinds-angreb: "Det er et vilkårligt globalt frontalangreb"

SolarWind-hackere har fået adgang til Microsofts kildekode: Sikkerhedsfolk er bekymrede

Russisk hackergruppe mistænkes for at stå bag det massive SolarWind-angreb

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job