Finansminister Nikolai Wammen kræver test af sikkerheden i NemID

Sikkerheden i NemID-kortet er ikke god nok i dag, mener regeringen. Derfor kræver finansminister Nicolai Wammen nu yderligere test af danskerne digitale login-platform.

Artikel top billede

(Foto: morten fauerby)

Finansminister Nicolai Wammen vil have undersøgt den digitale sikkerhed i NemID.

Regeringen mener nemlig ikke, at sikkerheden er god nok i den danske login-platform, og derfor vil ministeren have Digitaliseringsstyrelsen, der hører under Finansministeriet, til at se nærmere på sikkerheden i platformen.

Det skriver DR.

Digitaliseringsstyrelsen har afleveret en redegørelse til ministeren, hvor styrelsen selv fastslår, at sikkerheden i NemID er 'meget høj.'

Men det er tilsyneladende ikke tilstrækkeligt for ministeren.

Læs også: Digitaliseringsstyrelsen afviser kritik af Nem-ID: "Der findes ikke helt sikre løsninger"

“Jeg mener, at der er behov for at styrke sikkerheden yderligere. Derfor har jeg bedt Digitaliseringsstyrelsen om at sætte en række initiativer i gang for at få en stærkere sikkerhed til gavn for borgerne,” siger finansminister Nicolai Wammen til DR.

Kravet kommer efter flere medier i årevis har beskrevet, hvordan it-kriminelle kan franare danskere deres oplysninger fra NemID.

Sagerne har fået Digitaliseringsstyrelsen til gradvist at styrke sikkerheden med NemID. Alligevel skal styrelsen altså nu igennem både en ekstern og intern undersøgelse, af platformens sikkerhed mod svindel.

Læs også: NemKonto misbrugt til svindel gennem fire år: Styrelse får hård kritik

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job