Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Digitaliseringsstyrelsen afviser kritik af Nem-ID: "Der findes ikke helt sikre løsninger"

Digitaliseringsstyrelsen har modtaget kritik fra flere sider på det seneste for sikkerheden i NemID. Men løsningen er "meget sikker" fastslår styrelsen og afviser kritikken.

En rækker sager om misbrug af NemKonto og NemID har affødt kritik af Digitaliseringsstyrelsen for at overhøre advarsler.

Men styrelsen afviser selv, at der skulle være særlige problemer med løsningen eller at man har ignoreret advarsler om sikkerheden.

Det skriver Version2.

Læs også: NemKonto misbrugt til svindel gennem fire år: Styrelse får hård kritik

Vicedirektør Adam Lebech understreger, at det er alvorlige sager, der har været fremme i medierne, men at det ikke betyder NemID er for usikkert.

"Jeg vil dog gerne slå fast, at NemID er en meget sikker løsning. Der er en høj sikkerhed, og der er heldigvis fortsat få, der bliver kompromitteret. Der findes ikke helt sikre løsninger," siger han til mediet.

Samtidig forsikrer han om, at Digitaliseringsstyrelsen har lyttet til alle advarsler og løbende opjusterer sikkerheden. Blandt andet ved at gøre det sværere at bestille NemID i andres navn.

Læs mere her: Nye regler for alle danske net-butikker træder i kraft i dag: Betalinger risikerer at blive afvist




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere