Apples iOS 14.5 er lige på trapperne: Her er de nye funktioner

En ny opdatering til din iPhone er lige på trapperne, og den betyder blandt andet, at det bliver sværere for Facebook at tracke dig, og samtidig bliver det lettere at låse din telefon op med mundbind.

Artikel top billede

I løbet af de kommende dage vil Apple frigive en længe ventet opdatering 14.5 til din iPhone.

Apple har oplyst at opdateringen vil komme i den her uge, og ifølge det amerikanske medie New York Times' oplysninger bliver det allerede mandag aften.

Opdateringen vil sandsynligvis være den mest omfattende iOS-opdateringen inden efteråret, hvor Apple ventes at frigive iOS 15.

I iOS 14.5 finder vi en række interessant nyheder, der allerede har skabt en del opmærksomhed i medierne.

Her får du et overblik over de nye funktioner:

Stop for tracking – nu kommer App Tracking Transparency

Den mest omtalte funktion er formodentligt App Tracking Transparency-funktion, der giver brugerne mulighed for at sige fra over for apps, som ønsker at tracke dem.

Funktionen får den betydning, at du som bruger nu skal give dit eksplicitte tilsagn, hvis en app skal have lov til at tracke dig på tværs af flere apps eller hjemmesider.

Det kan få store konsekvenser for sociale medier som Facebook, men også for brancher som er afhængige af at sælge eller købe målrettede online-annoncer.

Funktionen blev introduceret ved Apples udviklerkonferencen WWDC i juni 2020, og det var oprindeligt planen, at den skulle udrulles i forbindelse med lanceringen af iOS 14 i september.

Apple har dog efterfølgende valgt at udskyde lanceringen til iOS 14.5. Hensigten med udskydelsen har været at give udviklere mere tid til at forberede sig på de store ændringer.

Læs også: Tim Cook om ny kontroversiel iPhone-funktion: Vi befinder os i en privacy-krise

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S