Apple fordobler overskuddet: Salget af iPads eksploderer

Den amerikanske gigant Apple har særdeles godt gang i salget for tiden. Særligt salget af nye iPads er næsten fordoblet det seneste år og bidrager til en enorm vækst i overskuddet for selskabet.

Artikel top billede

Salget af Apples produkter har fået et markant ryk opad i løbet af de seneste tre måneder.

Selskabets indtjening lyder på 23,6 milliarder dollar, eller hvad der svarer til mere end 145 milliarder danske kroner.

Det er mere end en fordobling af indtjeningen fra året før. Her lød Apples indtjening på 11,2 milliarder dollar.

Apples store overskud kommer fra en stigning i salget inden for alle selskabets produktkategorier.

Læs også: Vestager på trapperne med ny konkurrencesag mod Apple

Stigningen er dog størst inden for salget af iPads. I løbet af de første tre måneder i 2020 solgte selskabet iPads for 4,3 milliarder dollar. Et år senere er det tal steget mere end 75 procent til 7,8 milliarder. Omregnet til danske kroner lyder indtjeningen på iPads således på 48 milliarder kroner.

Rekord stor vækst

Det er dog fortsat selskabets smartphones, der trækker den største del af overskuddet hos den amerikanske it-gigant. I de første tre måneder af 2021 solgte Apple iPhones for intet mindre end 47,9 milliarder dollar eller 295 milliarder kroner.

"Dette kvartal afspejler både den vedblivende måde vores produkter hjælper brugerne med deres liv i dette øjeblik, såvel som den optimisme kunderne ser ud til at have for den kommende tid," siger Apples topchef Tim Cook i regnskabet.

Han fremhæver samtidig, at Apple netop har præsenteret en stribe nye produkter. Det viser ifølge Tom Cook, at selskabet fortsætter med at innovere sine velkendte produkter.

"Vi er stolte af regnskabet for tredje kvartal, der omfatter omsætningsrekord i alle vores geografiske segmenter og stærke tocifrede vækstrater i alle vores produktkategorier,” lyder det fra selskabets CFO Luca Maestri.

Apple har samtidig sat gang i et aktietilbagekøbsprogram for 90 milliarder dollar. Umiddelbart efter regnskabet steg aktiekursen desuden med fire procent.

Læs også: Nye dokumenter afslører: Derfor droppede Apple planer om iMessage til Android

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS