Apple fordobler overskuddet: Salget af iPads eksploderer

Den amerikanske gigant Apple har særdeles godt gang i salget for tiden. Særligt salget af nye iPads er næsten fordoblet det seneste år og bidrager til en enorm vækst i overskuddet for selskabet.

Artikel top billede

Salget af Apples produkter har fået et markant ryk opad i løbet af de seneste tre måneder.

Selskabets indtjening lyder på 23,6 milliarder dollar, eller hvad der svarer til mere end 145 milliarder danske kroner.

Det er mere end en fordobling af indtjeningen fra året før. Her lød Apples indtjening på 11,2 milliarder dollar.

Apples store overskud kommer fra en stigning i salget inden for alle selskabets produktkategorier.

Læs også: Vestager på trapperne med ny konkurrencesag mod Apple

Stigningen er dog størst inden for salget af iPads. I løbet af de første tre måneder i 2020 solgte selskabet iPads for 4,3 milliarder dollar. Et år senere er det tal steget mere end 75 procent til 7,8 milliarder. Omregnet til danske kroner lyder indtjeningen på iPads således på 48 milliarder kroner.

Rekord stor vækst

Det er dog fortsat selskabets smartphones, der trækker den største del af overskuddet hos den amerikanske it-gigant. I de første tre måneder af 2021 solgte Apple iPhones for intet mindre end 47,9 milliarder dollar eller 295 milliarder kroner.

"Dette kvartal afspejler både den vedblivende måde vores produkter hjælper brugerne med deres liv i dette øjeblik, såvel som den optimisme kunderne ser ud til at have for den kommende tid," siger Apples topchef Tim Cook i regnskabet.

Han fremhæver samtidig, at Apple netop har præsenteret en stribe nye produkter. Det viser ifølge Tom Cook, at selskabet fortsætter med at innovere sine velkendte produkter.

"Vi er stolte af regnskabet for tredje kvartal, der omfatter omsætningsrekord i alle vores geografiske segmenter og stærke tocifrede vækstrater i alle vores produktkategorier,” lyder det fra selskabets CFO Luca Maestri.

Apple har samtidig sat gang i et aktietilbagekøbsprogram for 90 milliarder dollar. Umiddelbart efter regnskabet steg aktiekursen desuden med fire procent.

Læs også: Nye dokumenter afslører: Derfor droppede Apple planer om iMessage til Android

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos