Vestager på trapperne med ny konkurrencesag mod Apple

Apple kan i den kommende uge forvente endnu en sag mod selskabet fra EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager. Det er Apples udskældte betalingsmodel, der endnu engang bliver sat under lup fra de europæiske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager vil i denne uge præsentere en sag mod Apples udskældte betalingsmodel bag App Store.

Modellen har været under kritik i årevis fra flere sider, og nu ser det ud til, at EU er klar til at rejse en sag mod selskabet.

Det skriver Financial Times, der har talt med flere anonyme kilder tæt på processen.

Sagen udspringer af en to år gammel klage fra den svenske streaminggigant Spotify. Selskabet er - på linje med en stribe andre udviklere - utilfredse med, at Apple tager op imod 30 procent af indtjeningen fra køb gennem App Store.

Læs mere her: Spotify og Tinder anklager Apple for magtmisbrug:"’I skylder os hver eneste krone I har tjent"

Derfor mener udviklerne, at Apple misbruger sin dominerende position til at opkræve et uhørt højt gebyr for, at udviklerne kan bruge Apples platform.

Det er som bekendt ikke muligt at hente apps til sin iPhone på andre måder end gennem App Store.

Flere udviklere utilfredse

Ifølge finansavisen er denne sag mod Apple en af de største, EU har taget fat på over for amerikanske it-giganter.

Vestager har ellers ikke holdt sig tilbage med bøder mod amerikanske tech-giganter.

Læs også: Google ændrer udskældt betalingsmodel: Halverer gebyret for udvalgte udviklere

Sagen startede officielt i juni måned, hvor EU indledte en undersøgelse af Apples betalingsmodel. Det er den, der nu fører til, at Margrethe Vestager forventes at åbne en konkret konkurrencesag mod selskabet.

I løbet af de seneste år har en lang række prominente profiler beklaget sig over Apples App Store.

Mest markant har selskabet bag det populære onlinespil Fortnite også klaget til en række myndigheder i både USA og Storbritannien over Apples betalingsmodel.

Den danske udvikler David Heniemeier har også kritiseret App Store for at gøre det alt for svært for udviklere at skabe en forretning med udgangpunkt i softwarebutikken til alle verdens iPhones.

Heinemeier har tidligere beskyldt Apple for at bruge mafialignende metoder over for udviklere, der gerne vil være til stede på platformen.

Læs mere her: Apple holder fast i udskældt betalingsmodel: Afviser nu endeligt danske David Heinemeiers mail-program

Både Apple og EU-Kommissionen afviser at kommentere på historien over for Financial Times.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S