Vestager på trapperne med ny konkurrencesag mod Apple

Apple kan i den kommende uge forvente endnu en sag mod selskabet fra EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager. Det er Apples udskældte betalingsmodel, der endnu engang bliver sat under lup fra de europæiske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager vil i denne uge præsentere en sag mod Apples udskældte betalingsmodel bag App Store.

Modellen har været under kritik i årevis fra flere sider, og nu ser det ud til, at EU er klar til at rejse en sag mod selskabet.

Det skriver Financial Times, der har talt med flere anonyme kilder tæt på processen.

Sagen udspringer af en to år gammel klage fra den svenske streaminggigant Spotify. Selskabet er - på linje med en stribe andre udviklere - utilfredse med, at Apple tager op imod 30 procent af indtjeningen fra køb gennem App Store.

Læs mere her: Spotify og Tinder anklager Apple for magtmisbrug:"’I skylder os hver eneste krone I har tjent"

Derfor mener udviklerne, at Apple misbruger sin dominerende position til at opkræve et uhørt højt gebyr for, at udviklerne kan bruge Apples platform.

Det er som bekendt ikke muligt at hente apps til sin iPhone på andre måder end gennem App Store.

Flere udviklere utilfredse

Ifølge finansavisen er denne sag mod Apple en af de største, EU har taget fat på over for amerikanske it-giganter.

Vestager har ellers ikke holdt sig tilbage med bøder mod amerikanske tech-giganter.

Læs også: Google ændrer udskældt betalingsmodel: Halverer gebyret for udvalgte udviklere

Sagen startede officielt i juni måned, hvor EU indledte en undersøgelse af Apples betalingsmodel. Det er den, der nu fører til, at Margrethe Vestager forventes at åbne en konkret konkurrencesag mod selskabet.

I løbet af de seneste år har en lang række prominente profiler beklaget sig over Apples App Store.

Mest markant har selskabet bag det populære onlinespil Fortnite også klaget til en række myndigheder i både USA og Storbritannien over Apples betalingsmodel.

Den danske udvikler David Heniemeier har også kritiseret App Store for at gøre det alt for svært for udviklere at skabe en forretning med udgangpunkt i softwarebutikken til alle verdens iPhones.

Heinemeier har tidligere beskyldt Apple for at bruge mafialignende metoder over for udviklere, der gerne vil være til stede på platformen.

Læs mere her: Apple holder fast i udskældt betalingsmodel: Afviser nu endeligt danske David Heinemeiers mail-program

Både Apple og EU-Kommissionen afviser at kommentere på historien over for Financial Times.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S