Filmforedrag: Banebrydende russiske stjernedrømme

Russisk instruktør banede vejen for moderne science fiction – og dansk ophavsmand byder indenfor til særvisning af sin dokumentarfilm om en teknisk pioner, der banede vej for Alien og Rumrejsen år 2001.

Artikel top billede

Det er velkendt, at Sovjet i rumfartens tidligste dage lå klart i front og sendte både satellitter, hunde og mennesker i omløb, mens amerikanerne febrilsk forsøgte at bygge raketter, der ikke sprang i luften.

Knap så kendt er det imidlertid, at sovjetisk science fiction også gjorde det virkelig godt. For selv om vi i dag måske mest tænker på russisk sci-fi og fantasy som lidt af en vits, så har det bestemt ikke altid været sådan.

I ly af halvtredsernes og tressernes rumkapløb mellem USA og Sovjetunionen arbejdede den sovjetiske instruktør Pavel Klushantsev (1910-1999) nemlig med nyskabende og særdeles virkelighedstro science fiction-film.

Hans indflydelse på genren skulle komme til at række årtier frem og inspirere Hollywood-produktioner såsom Alien og Rumrejsen år 2001.

Klushantsev begyndte sin karriere med at lave propagandafilm for hæren i 1920’erne, og kun ved et lykketræf overlevede han både Stalin-tidens terror og tyskernes besættelse af Leningrad under Anden Verdenskrig.

Det beskæftiger dansk-russiske Sonja Vesterholt sig indgående med i dokumentarfilmen The Star Dreamer.

Gennem arkivmateriale, klip fra Klushantsevs værker og vidneudsagn tegner Vesterholt et portræt af en visionær drømmesjæl, der – tilskyndet af de historiske omstændigheder og inspireret af den teknologiske udvikling – kom til at se rumrejsen som menneskehedens håb.

Sonja Vesterholts film bærer præg af hendes tilhørsforhold til Rusland, hvor hun er født, og af sit liv i Danmark, som hun flyttede til i 1970.

Onsdag den 26. og torsdag den 27. maj åbner hun sit hjem i København for et begrænset publikum, viser The Star Dreamer og fortæller om filmens tilblivelse, som resulterede i en stor international coproduktion. Undervejs serveres russiske specialiteter – vodka, vin, lemonade og snacks – og bagefter er der åben samtale med instruktøren.

Grundet coronarestriktionerne er der kun plads til et begrænset antal gæster. Derfor skal man reservere plads på forhånd og få nærmere informationer ved at skrive en mail direkte til instruktøren på sonjainviterer@gmail.com

Arrangementet er på dansk, ligesom filmen også vises i den danske version. Prisen er 250 kroner pr. deltager.

Titel: The Star Dreamer – særarrangement i København 26. og 27. maj. Bestil plads eller stil spørgsmål direkte hos instruktøren på sonjainviterer@gmail.com

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS