Film: Tudsegammel Ringenes Herre på russisk gravet frem fra arkivet

Efter 30 år i arkivet er en russisk tv-udgave af Tolkiens klassiske hobbithistorie blevet digitaliseret og lagt på YouTube. Det er dog tvivlsomt om den kommer til at udkonkurrere Peter Jacksons version af historien.

Artikel top billede

Peter Jacksons storslåede Lord of the Rings-trilogi sparkede dørene ind for fantasygenren i den brede offentlighed.

Det er svært at forestille sig, at eksempelvis Game of Thrones havde fået nær så meget bundtræk – eller overhovedet var kommet ud over rampen – hvis ikke Jackson havde gjort hobbitter, elvere, dværge og orker til allemandseje i årene efter årtusindskiftet.

Man glemmer helt, at Tolkiens episke historie faktisk allerede var filmatiseret flere gange før.

Allerførst kom Ralph Bakshis udgave af Lord of the Rings fra 1978, der blandede animation med regulære optagelser.

Men selv om den var både ambitiøs, nyskabende og finansielt rimeligt succesfuld, blev den i vide kredse betragtet som enorm skuffelse. Mest af alt nok fordi teknikken endnu ikke var god nok til at folde fortællingen ud for alvor, og Bakshi producerede da heller aldrig efterfølgere, som fuldførte historien om Ringen.

Den del af historien kender mange, der er lidt hjemme i historierne om Midgård.

Russisk udgave dukket op

Men det viser sig altså, at en russisk tv-udgave af Ringenes Herre allerede så dagens lys i 1991 – altså cirka midt imellem de to velkendte filmversioner.

Filmens navn er Khraniteli, og den blev vist én eneste gang på Leningrad Television. Herefter røg den i arkivet, indtil tv-stationens arvtager forleden lagde en digitaliseret version af filmen på YouTube.

Der kan naturligvis være mange årsager til, at dette stort set ukendte værk har ligget så mange år i mølposen.

Men en af de mest oplagte forklaringer på, at man har gemt Khraniteli væk, er, at den bærer præg af en enestående mangel på talent og produktionskvalitet.

Ja, mest af alt ligner filmen noget, man kan se i musicals produceret af velmenende folkeskoleelever med kostumer fremstillet af deres flittige kammerater på håndarbejdsholdet.

Til gengæld er den elskede karakter Tom Bombadil fra bøgerne med, hvilket han som bekendt ikke var i Peter Jacksons filmversion. Det er dog noget.

I øvrigt var Tolkiens bøger svært populære blandt sovjetborgerne fra sidst i 60’erne og helt frem til murens fald.

Derimod var de kommunistiske magthavere knap så begejstrede for en bagstræberisk britisk forfatters beretning om en lille flok heltes heroiske kamp mod en grum, ansigtsløs og aggressiv overmagt langt mod øst. Det forstår man måske godt.

Man kan se første del af den russiske historie om ringen her og den anden del af filmen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo