Stifterne af det danske betting-selskab Better Collective er nu officielt milliardærer

Danske Better Collective stormer frem, og nu kan stifterne kalde sig milliardærer, viser nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Better Collective oplever en særdeles solid vind i sejlene.

Aktien er steget 250 procent det seneste år, og derved kan de to danske stiftere, Jesper Søgaard og Christian Dam Kirk Rasmussen fra Viborg, nu officielt kalde sig for milliardører.

Det skriver Finans.

Milliardærtitlen er blevet officielt efter, at Jesper Søgaards personlige holdingselskab har udgivet årsregnskab for 2020. Her opgøres værdien fra aktieandele i selskabet.

I 2020 blev overskuddet mere end tredoblet og endte på 673 millioner kroner. Hans bogførte egenkapital lyder nu på 1,4 milliarder kroner.

"Det er et tilfredsstillende resultat, der er trukket op af en positiv udvikling i Better Collective-aktien," siger Jesper Søgaard i forbindelse med regnskabet, skriver Finans.

Årsregnskabet for Christian Dam Kirks holdingselskab er endnu ikke offentliggjort.

Største opkøb nogensinde

Stifterne, der har gået i gymnasiet sammen, gik fuld tid på Better Collective-projektet tilbage i 2009 efter at have kørt det som et hobbyprojekt en årrække.

De senste år har sportsbetting-mediet, der er børsnoteret i Sverige, udviklet sig hastigt.

Selskabet foretog det mest signifikante træk forrige uge, hvor Better Collective kunne offentliggøre opkøbet af det amerikanske The Action Network.

Her lagde Better Collective 240 millioner dollar, svarende til halvanden milliard kroner, på bordet for det amerikanske selskab, der blev stiftet for få år siden.

Ifølge Better Collective er The Action Network meget hurtigt blevet det sted, som amerikanske sportfans søger hen.

De tre hovedmedier - Action Network, Action Labs og Fantasy Labs - anvendes af millioner af amerikanere til at få nyheder og analyser om sport, sammenligne odds fra spiludbydere og lignende.

Action Network - der har omkring 100 medarbejdere og hovedkvarter i New York - har desuden såkaldte affiliate-aftaler med store amerikanske spiludbydere, der betaler for at skaffe brugere til dem.

“The Action Networks forretning er vokset hastigt siden lanceringen og forventer en omsætning på godt 40 millioner dollar i 2021 - en stigning på mere end 100 procent sammenlignet med 2020,” lød det fra Better Collective i forbindelse med opkøbet.

Læs også:

Betting-selskabet Better Collective tilbage med tårnhøje vækstrater efter hårdt corona-år

Spillelystne danskere giver Better Collective medvind efter coronanedtur

Better Collective opkøber konkurrent for trecifret millionbeløb

Aflysninger af sportevents rammer danske Better Collective hårdt: Gør klar til opkøb

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect