Stifterne af det danske betting-selskab Better Collective er nu officielt milliardærer

Danske Better Collective stormer frem, og nu kan stifterne kalde sig milliardærer, viser nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Better Collective oplever en særdeles solid vind i sejlene.

Aktien er steget 250 procent det seneste år, og derved kan de to danske stiftere, Jesper Søgaard og Christian Dam Kirk Rasmussen fra Viborg, nu officielt kalde sig for milliardører.

Det skriver Finans.

Milliardærtitlen er blevet officielt efter, at Jesper Søgaards personlige holdingselskab har udgivet årsregnskab for 2020. Her opgøres værdien fra aktieandele i selskabet.

I 2020 blev overskuddet mere end tredoblet og endte på 673 millioner kroner. Hans bogførte egenkapital lyder nu på 1,4 milliarder kroner.

"Det er et tilfredsstillende resultat, der er trukket op af en positiv udvikling i Better Collective-aktien," siger Jesper Søgaard i forbindelse med regnskabet, skriver Finans.

Årsregnskabet for Christian Dam Kirks holdingselskab er endnu ikke offentliggjort.

Største opkøb nogensinde

Stifterne, der har gået i gymnasiet sammen, gik fuld tid på Better Collective-projektet tilbage i 2009 efter at have kørt det som et hobbyprojekt en årrække.

De senste år har sportsbetting-mediet, der er børsnoteret i Sverige, udviklet sig hastigt.

Selskabet foretog det mest signifikante træk forrige uge, hvor Better Collective kunne offentliggøre opkøbet af det amerikanske The Action Network.

Her lagde Better Collective 240 millioner dollar, svarende til halvanden milliard kroner, på bordet for det amerikanske selskab, der blev stiftet for få år siden.

Ifølge Better Collective er The Action Network meget hurtigt blevet det sted, som amerikanske sportfans søger hen.

De tre hovedmedier - Action Network, Action Labs og Fantasy Labs - anvendes af millioner af amerikanere til at få nyheder og analyser om sport, sammenligne odds fra spiludbydere og lignende.

Action Network - der har omkring 100 medarbejdere og hovedkvarter i New York - har desuden såkaldte affiliate-aftaler med store amerikanske spiludbydere, der betaler for at skaffe brugere til dem.

“The Action Networks forretning er vokset hastigt siden lanceringen og forventer en omsætning på godt 40 millioner dollar i 2021 - en stigning på mere end 100 procent sammenlignet med 2020,” lød det fra Better Collective i forbindelse med opkøbet.

Læs også:

Betting-selskabet Better Collective tilbage med tårnhøje vækstrater efter hårdt corona-år

Spillelystne danskere giver Better Collective medvind efter coronanedtur

Better Collective opkøber konkurrent for trecifret millionbeløb

Aflysninger af sportevents rammer danske Better Collective hårdt: Gør klar til opkøb

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest