Stifterne af det danske betting-selskab Better Collective er nu officielt milliardærer

Danske Better Collective stormer frem, og nu kan stifterne kalde sig milliardærer, viser nyt regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Better Collective oplever en særdeles solid vind i sejlene.

Aktien er steget 250 procent det seneste år, og derved kan de to danske stiftere, Jesper Søgaard og Christian Dam Kirk Rasmussen fra Viborg, nu officielt kalde sig for milliardører.

Det skriver Finans.

Milliardærtitlen er blevet officielt efter, at Jesper Søgaards personlige holdingselskab har udgivet årsregnskab for 2020. Her opgøres værdien fra aktieandele i selskabet.

I 2020 blev overskuddet mere end tredoblet og endte på 673 millioner kroner. Hans bogførte egenkapital lyder nu på 1,4 milliarder kroner.

"Det er et tilfredsstillende resultat, der er trukket op af en positiv udvikling i Better Collective-aktien," siger Jesper Søgaard i forbindelse med regnskabet, skriver Finans.

Årsregnskabet for Christian Dam Kirks holdingselskab er endnu ikke offentliggjort.

Største opkøb nogensinde

Stifterne, der har gået i gymnasiet sammen, gik fuld tid på Better Collective-projektet tilbage i 2009 efter at have kørt det som et hobbyprojekt en årrække.

De senste år har sportsbetting-mediet, der er børsnoteret i Sverige, udviklet sig hastigt.

Selskabet foretog det mest signifikante træk forrige uge, hvor Better Collective kunne offentliggøre opkøbet af det amerikanske The Action Network.

Her lagde Better Collective 240 millioner dollar, svarende til halvanden milliard kroner, på bordet for det amerikanske selskab, der blev stiftet for få år siden.

Ifølge Better Collective er The Action Network meget hurtigt blevet det sted, som amerikanske sportfans søger hen.

De tre hovedmedier - Action Network, Action Labs og Fantasy Labs - anvendes af millioner af amerikanere til at få nyheder og analyser om sport, sammenligne odds fra spiludbydere og lignende.

Action Network - der har omkring 100 medarbejdere og hovedkvarter i New York - har desuden såkaldte affiliate-aftaler med store amerikanske spiludbydere, der betaler for at skaffe brugere til dem.

“The Action Networks forretning er vokset hastigt siden lanceringen og forventer en omsætning på godt 40 millioner dollar i 2021 - en stigning på mere end 100 procent sammenlignet med 2020,” lød det fra Better Collective i forbindelse med opkøbet.

Læs også:

Betting-selskabet Better Collective tilbage med tårnhøje vækstrater efter hårdt corona-år

Spillelystne danskere giver Better Collective medvind efter coronanedtur

Better Collective opkøber konkurrent for trecifret millionbeløb

Aflysninger af sportevents rammer danske Better Collective hårdt: Gør klar til opkøb

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS