Devoteam nærmer sig omsætning i Danmark på kvart milliard kroner

Devoteams omsætning i Danmark er på fire år steget med mere end 40 procent og nærmer sig nu en kvart milliard kroner. Se selskabets nøgletal her.

Artikel top billede

Konsulenthus Devoteam Management Consulting nærmer sig en kvart milliard kroner i årlig omsætning.

Selskabet omsatte i fjor for knap 214 millioner kroner efter, at den er steget støt i de senere år.

Devoteam Management Consulting er da også herhjemme en af de allerstørste konsulenthuse.

Selskabet har omkring 125 medarbejdere, men entreerer hertil med en række freelancere og samarbejdspartnere, der kaldes ind efter behov.

Devoteam Management Consultings netop offentliggjorte regnskab viser, at selskabet i fjor landede et overskud på 20,1 millioner kroner, hvilket er omkring en million kroner bedre end året før.

Med den mindre - men ret stabile - fremgang betegner selskabet da også årets resultat som ‘tilfredsstillende.’

Dog siger administrerende direktør Søren Nielsen til ITWatch, at omsætningen er blevet ramt negativt på grund af regeringens beslutning om at skære i staten og kommunernes forbrug af it-konsulenter.

Mindre forbrug

Det er et område, hvor Devoteam typisk har stået stærkt, når myndighederne har haft brug for ekstern hjælp og assistance til krævende it-projekter.

Han vurderer, at disse besparelser har kostet selskabet tabt omsætning på 10 millioner kroner.

“Vi kunne have haft et langt bedre resultat, hvis disse besparelser ikke var annonceret. Vi oplever, at offentlige virksomheder siger lige ud, at de ikke må samarbejde med os længere. Flere ministerier har lukket helt ned for brugen af eksterne rådgivere,” siger han.

Søren Nielsen frygtede dog oprindeligt langt større besparelser. I august 2020 meddelte han til Computerworld, at han frygtede tab af omsætningen i størrelsesorden 80 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Devoteam-direktør frygter dramatiske konsekvenser i kølvandet på regeringens plan om konsulentbesparelser: 80 millioner kroner er i 'farezonen'

Du finder selskabets samlede årsregnskab her.

Læs også:

Regningen steget med mere end 30 procent på to år: Staten har købt it-konsulenter for 3,2 milliarder kroner i 2019

Efter fem måneders forsinkelse: Disse 10 danske konsulenthuse bliver leverandører på ny konsulent-rammeaftale til staten

Kommuner og regioner skal beskære deres forbrug af konsulenter med mere end en milliard kroner: IT-Branchen er bestyrtet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos