Devoteam nærmer sig omsætning i Danmark på kvart milliard kroner

Devoteams omsætning i Danmark er på fire år steget med mere end 40 procent og nærmer sig nu en kvart milliard kroner. Se selskabets nøgletal her.

Artikel top billede

Konsulenthus Devoteam Management Consulting nærmer sig en kvart milliard kroner i årlig omsætning.

Selskabet omsatte i fjor for knap 214 millioner kroner efter, at den er steget støt i de senere år.

Devoteam Management Consulting er da også herhjemme en af de allerstørste konsulenthuse.

Selskabet har omkring 125 medarbejdere, men entreerer hertil med en række freelancere og samarbejdspartnere, der kaldes ind efter behov.

Devoteam Management Consultings netop offentliggjorte regnskab viser, at selskabet i fjor landede et overskud på 20,1 millioner kroner, hvilket er omkring en million kroner bedre end året før.

Med den mindre - men ret stabile - fremgang betegner selskabet da også årets resultat som ‘tilfredsstillende.’

Dog siger administrerende direktør Søren Nielsen til ITWatch, at omsætningen er blevet ramt negativt på grund af regeringens beslutning om at skære i staten og kommunernes forbrug af it-konsulenter.

Mindre forbrug

Det er et område, hvor Devoteam typisk har stået stærkt, når myndighederne har haft brug for ekstern hjælp og assistance til krævende it-projekter.

Han vurderer, at disse besparelser har kostet selskabet tabt omsætning på 10 millioner kroner.

“Vi kunne have haft et langt bedre resultat, hvis disse besparelser ikke var annonceret. Vi oplever, at offentlige virksomheder siger lige ud, at de ikke må samarbejde med os længere. Flere ministerier har lukket helt ned for brugen af eksterne rådgivere,” siger han.

Søren Nielsen frygtede dog oprindeligt langt større besparelser. I august 2020 meddelte han til Computerworld, at han frygtede tab af omsætningen i størrelsesorden 80 millioner kroner.

Det kan du læse mere om her: Devoteam-direktør frygter dramatiske konsekvenser i kølvandet på regeringens plan om konsulentbesparelser: 80 millioner kroner er i 'farezonen'

Du finder selskabets samlede årsregnskab her.

Læs også:

Regningen steget med mere end 30 procent på to år: Staten har købt it-konsulenter for 3,2 milliarder kroner i 2019

Efter fem måneders forsinkelse: Disse 10 danske konsulenthuse bliver leverandører på ny konsulent-rammeaftale til staten

Kommuner og regioner skal beskære deres forbrug af konsulenter med mere end en milliard kroner: IT-Branchen er bestyrtet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

SAP Arkitekt

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Bid Support Specialist (Maternity Cover)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S