USA lukker igen kinesiske Xiaomi ind i varmen: Fjernes fra USA's omstridte sorte liste

Efter at have sagsøgt den amerikanske stat er den kinesiske smartphoneproducent Xiaomi nu bliver fjernet fra USA's sortliste, der sanktionerede kinesiske virksomhed, som under mistanke for at have bånd til det kinesiske militær.

Artikel top billede

Den amerikanske regering har indgået en aftale med den kinesiske smartphoneproducent Xiaomi, der betyder, at selskabets nu bliver fjernet fra USA's meget omtalte sortliste med kinesiske tech-firmaer.

Det skriver Bloomberg.

Sortlisten blev indført af Trump-regeringen som en sanktion mod selskaber, der ifølge de amerikanske myndigheder har for tætte bånd til det kinesiske militær.

Når et firma bliver opført på sortlisten så har det blandt andet den konsekvens, at amerikanske selskaber ikke må handle med dem med mindre, at de får en særlig tilladdelse.

Læs også: Verdens tredjestørste smartphone-producent blacklistes af Trump-administrationen

Xiaomi er verdens tredjestørste smartphone-producent, og en placering på sortlisten kunne få store konsekvenser for selskabet.

Eksempelvis ville det ifølge Blooomberg betyde, at Xiaomi også vil blive afnoteret fra de amerikanske børser.

Lagde sag an mod staten

Xiaomi reagerede i første omgang stærkt på de amerikanske beskyldninger og selskabet valgte sidste år at sagsøge den amerikanske regering.

Her fik Xiaomi i marts medhold ved en amerikansk distriktsdomstol, hvilket betød, at placeringen på sortlisten blev suspenderet midlertidig.

Nyheden om aftalen mellem Xiaomi og den amerikanske regering fik ifølge Bloomberg selskabets aktier til at stige med 6,7 procent på børsen i Hong Kong.

Xiaomi blev stiftet for knap 10 år siden, og selskabet er især kendt for sin smartphones. Men i de seneste år har selskabet også kastet sig over udviklingen af alt lige fra robotstøvsugere til riskogere.

Læs også: USA's pres på tele-gigant viser sin effekt: Huawei taber markedsandele

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S