Columbus' forretning skrumper - men indtjeningen stiger markant: "2021 bliver et vellykket år for Columbus"

Omsætningen i Columbus går tilbage med otte procent i løbet af årets første tre måneder, men samtidig stiger driftsresultatet med 40 procent. Få indblik i regnskabet her:

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Columbus' forretning skrumper en anelse i første kvartal, men til gengæld tjener selskabet langt flere penge.

Det viser selskabets netop offentliggjorte kvartalsregnskab for årets første tre måneder.

Toplinjen falder med otte procent sammenlignet med samme periode sidste år.
Omsætningen daler fra 457 millioner kroner til 421 millioner kroner i kvartalet.

Samtidig tager resultatet af den primære drift et ordentligt spring fremad med en stigning på 40 procent, hvilket bestyrelsesformand og storaktionær Ib Kunøe også hæfter sig ved.

"På trods af et samlet fald i omsætningen på otte procent i første kvartal 2021 leverede Columbus en betydelig EBITDA-vækst på 40 procent."

Driftsresultatet stiger fra 39 millioner kroner fra samme kvartal sidste år til 55 millioner i år.

Ib Kunøe peger på flere parametre, der til sammen tegner et billede af et fornuftigt 2021 for det børsnoterede it-selskab.

"Med et profitabelt resultat, forbedret kundetilfredshed, den indledende fase af Focus23 i første kvartal og den kommende onboarding af vores nye administrerende direktør, Søren Krogh Knudsen, er vi overbeviste om, at 2021 bliver et vellykket år for Columbus," siger Ib Kunøe i forbindelse med regnskabet.

Selskabets længeventede koncernchef tiltræder 7. juni. Selskabet har været uden topchef siden, at Thomas Honoré blev fyret 27. august 2020. Indtil nu har Columbus' CFO, Hans Henrik Thrane fungeret som konstitueret CEO.

Rekordstor udbytte-betaling

Tilbage i marts 2021 foreslog Columbus med bestyrelsesformand Ib Kunøe i spidsen, at selskabet ekstraordinært skulle udbetale seks kroner i udbytte per aktie.

Læs mere her: Columbus forgylder sine ejere: Vil betale 747 millioner kroner i udbytte efter salg af To-Increase

Årsagen til det ekstraordinært høje udbytte skal findes i selskabets salg af To-Increase, der var Columbus interne software-selskab, som specialiserer sig i Microsoft Dynamics 365-løsninger.

To-Increase blev solgt til hollandske Gilde for 855 millioner kroner tilbage i december. Dette efterlod Columbus med en bugnende kassebeholdning.

Derfor foreslog Ib Kunøe, at udbetale det ekstraordinære udbytte på hele seks kroner per aktie, hvilket er lidt under halvdelen af en enkelt akties værdi.

Sammenlagt sender Columbus omkring 747 millioner kroner efter selskabets investorer i form af udbytte.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S