Apple-chef erkender: Mac-computere plages af alt for meget malware

Mac-computere er ramt af et uacceptabelt højt antal malware-trusler, erkender Apple software-direktør Craig Federighi. Han forklarer, at han selv har familiemedlemmer, der er blevet ramt af skadelig software via deres Mac.

Artikel top billede

(Foto: PR)

For mange år siden forlød det, at man slap for virus og it-sikkerhedsproblemer, hvis blot man valgte en Mac.

Apple producerede sågar en reklame, hvor selskabet hånede Windows-pc'er for - i modsætning til Macs - at være ramt af store virus-problemer.

Men i takt med, at Apples Mac-computere er blevet mere og mere udbredte, så er de it-kriminelle også flyttet ind på platformen.

Nu erkender Apples softwarechef Craig Federighi tilmed, at sikkerhedstruslen på Mac-computere er blevet uacceptabelt stor.

Det forklarede han, da han blev afhørt i en retssag, som spilproducenten Epic har anlagt mod Apple.

“I dag har vi et niveau af malware på Mac, som vi finder uacceptabelt, og det er langt værre end på iOS,” forklarede han i retten ifølge amerikanske CNBC.

Langt højere sikkerhed på iOS

Ifølge Craig Federighi skyldes udbredelsen af malware på Mac-platformen, at brugerne her frit kan hente og installere software fra internettet, mens iOS-brugere skal hente deres software fra Apples App Store.

Det har ifølge Federighi den konsekvens, at sikkerhedsbaren er “dramatisk højere” på iOS, mens MacOS-platformen til gengæld bliver udnyttet regelmæssigt.

“Til iOS har vi arbejdet ud fra et ønske om at skabe noget, der er langt mere sikkert. Alle indikationer peger på, at vi har haft meld med at gøre det,” sagde Craig Federighi.

Forskellige enheder

I retssagen understreger han dog samtidig, at han mener, at Mac-enheder som udgangspunkt stadigvæk kan betjenes uden større i riskio

“Jeg har nogle familiemedlemmer, der har fået malware på en Mac, men i bund og grund mener jeg, at Macs kan betjenes sikkert,” siger han.

Samtidig forklarer han, at han grundlæggende ser MacOS og iOS som to forskellige produkter, der henvender sig til brugere med forskellige behov, og derfor også har forskellige risikoprprofiler.

“Jeg ser Mac’en som en bil, som du kan køre med off road, hvis du vil. Du kan køre med den, hvor du ønsker. Det betyder dog også, at du skal være en mere erfaren og ansvarlig chauffør,” forklarer han og tilføjer:

”Men med iOS har vi ønsket at skabe noget, som også børn, ja endda spædbørn, kan betjene sikkert. Det er virkeligt to forskellige typer produkter.”

Derfor taler Apple om sikkerhedsproblemerne

Nu sidder der muligvis nogen og undrer sig over, hvorfor Apple pludselig angriber sikkerheden i et af selskabets egne produkter.

En del af forklaringen på det skal findes i retssagens tema. For her argumenterer Epic for, at Apple bør tvinges til at foretage dramatiske ændringer i, hvordan iPhone og iPad-brugere kan få adgang til apps.

Ifølge Epic bør det være muligt for brugerne at kunne hente apps uden om Apples officielle App Store, hvor Apple både dikterer reglerne og samtidig indkasser en procentdel af omsætningen.

Men omvendt argumenterer Apple for, at det vil have store sikkerhedsmæssige konsekvenser for brugerne, hvis de frit får adgang til at hente apps fra internettet.

For ifølge Apple er den stramme kontrol med App Store afgørende for, at selskabet kan tilbyde brugerne en sikker oplevelse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect