Apple-chef erkender: Mac-computere plages af alt for meget malware

Mac-computere er ramt af et uacceptabelt højt antal malware-trusler, erkender Apple software-direktør Craig Federighi. Han forklarer, at han selv har familiemedlemmer, der er blevet ramt af skadelig software via deres Mac.

Artikel top billede

(Foto: PR)

For mange år siden forlød det, at man slap for virus og it-sikkerhedsproblemer, hvis blot man valgte en Mac.

Apple producerede sågar en reklame, hvor selskabet hånede Windows-pc'er for - i modsætning til Macs - at være ramt af store virus-problemer.

Men i takt med, at Apples Mac-computere er blevet mere og mere udbredte, så er de it-kriminelle også flyttet ind på platformen.

Nu erkender Apples softwarechef Craig Federighi tilmed, at sikkerhedstruslen på Mac-computere er blevet uacceptabelt stor.

Det forklarede han, da han blev afhørt i en retssag, som spilproducenten Epic har anlagt mod Apple.

“I dag har vi et niveau af malware på Mac, som vi finder uacceptabelt, og det er langt værre end på iOS,” forklarede han i retten ifølge amerikanske CNBC.

Langt højere sikkerhed på iOS

Ifølge Craig Federighi skyldes udbredelsen af malware på Mac-platformen, at brugerne her frit kan hente og installere software fra internettet, mens iOS-brugere skal hente deres software fra Apples App Store.

Det har ifølge Federighi den konsekvens, at sikkerhedsbaren er “dramatisk højere” på iOS, mens MacOS-platformen til gengæld bliver udnyttet regelmæssigt.

“Til iOS har vi arbejdet ud fra et ønske om at skabe noget, der er langt mere sikkert. Alle indikationer peger på, at vi har haft meld med at gøre det,” sagde Craig Federighi.

Forskellige enheder

I retssagen understreger han dog samtidig, at han mener, at Mac-enheder som udgangspunkt stadigvæk kan betjenes uden større i riskio

“Jeg har nogle familiemedlemmer, der har fået malware på en Mac, men i bund og grund mener jeg, at Macs kan betjenes sikkert,” siger han.

Samtidig forklarer han, at han grundlæggende ser MacOS og iOS som to forskellige produkter, der henvender sig til brugere med forskellige behov, og derfor også har forskellige risikoprprofiler.

“Jeg ser Mac’en som en bil, som du kan køre med off road, hvis du vil. Du kan køre med den, hvor du ønsker. Det betyder dog også, at du skal være en mere erfaren og ansvarlig chauffør,” forklarer han og tilføjer:

”Men med iOS har vi ønsket at skabe noget, som også børn, ja endda spædbørn, kan betjene sikkert. Det er virkeligt to forskellige typer produkter.”

Derfor taler Apple om sikkerhedsproblemerne

Nu sidder der muligvis nogen og undrer sig over, hvorfor Apple pludselig angriber sikkerheden i et af selskabets egne produkter.

En del af forklaringen på det skal findes i retssagens tema. For her argumenterer Epic for, at Apple bør tvinges til at foretage dramatiske ændringer i, hvordan iPhone og iPad-brugere kan få adgang til apps.

Ifølge Epic bør det være muligt for brugerne at kunne hente apps uden om Apples officielle App Store, hvor Apple både dikterer reglerne og samtidig indkasser en procentdel af omsætningen.

Men omvendt argumenterer Apple for, at det vil have store sikkerhedsmæssige konsekvenser for brugerne, hvis de frit får adgang til at hente apps fra internettet.

For ifølge Apple er den stramme kontrol med App Store afgørende for, at selskabet kan tilbyde brugerne en sikker oplevelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS