EU klar med "markant" investering i europæisk chipfabrik

EU-Kommissionen er klar med en større investering, der skal opfylde ambitionen om at 20 procent af verdens computer-chips skal produceres i Europa.

Artikel top billede

Thierry Breton sammen med den danske EU-Kommissær Margrethe Vestager. (Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

EU-Kommissionen er klar til at forpligte sig til en "markant" investering i en europæisk chipsfabrik.

Sådan lyder det fra Thierry Breton, der er kommissær for EU's indre markeder.

Efter et møde med relevante spillere er EU nu klar til at forpligte sig på en investering i en Europæisk chipfabrik.

Det skriver Reuters.

Tidligere på året fremlagde Thierry Breton sammen med den danske kommissær, Margrethe Vestager, en plan for EU's digitale fremtid. Den indeholdt blandt andet en ambition om, at 20 procent af verdens chips skal produceres i EU.

Det kommer i kølvandet på en større mangel af netop computerchips og komponenter, som også har fået den amerikanske regering med Joe Biden i spidsen til at reagere.

Breton har mødtes med chip-producenten ASML, men EU-kommissæren præciserer ikke nærmere, hvordan EU konkret forestiller sig, at en europæisk chipproduktion skal se ud. Ligesom han heller ikke oplyser et konkret beløb, som EU er klar til at investere i projektet.

EU har i alt afsat 1.100 milliarder kroner til sin digitale strategi. Det omfatter dog også at uddanne flere it-medarbejdere og sikre digital infrastrukur i hele EU.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration