EU klar med "markant" investering i europæisk chipfabrik

EU-Kommissionen er klar med en større investering, der skal opfylde ambitionen om at 20 procent af verdens computer-chips skal produceres i Europa.

Artikel top billede

Thierry Breton sammen med den danske EU-Kommissær Margrethe Vestager. (Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

EU-Kommissionen er klar til at forpligte sig til en "markant" investering i en europæisk chipsfabrik.

Sådan lyder det fra Thierry Breton, der er kommissær for EU's indre markeder.

Efter et møde med relevante spillere er EU nu klar til at forpligte sig på en investering i en Europæisk chipfabrik.

Det skriver Reuters.

Tidligere på året fremlagde Thierry Breton sammen med den danske kommissær, Margrethe Vestager, en plan for EU's digitale fremtid. Den indeholdt blandt andet en ambition om, at 20 procent af verdens chips skal produceres i EU.

Det kommer i kølvandet på en større mangel af netop computerchips og komponenter, som også har fået den amerikanske regering med Joe Biden i spidsen til at reagere.

Breton har mødtes med chip-producenten ASML, men EU-kommissæren præciserer ikke nærmere, hvordan EU konkret forestiller sig, at en europæisk chipproduktion skal se ud. Ligesom han heller ikke oplyser et konkret beløb, som EU er klar til at investere i projektet.

EU har i alt afsat 1.100 milliarder kroner til sin digitale strategi. Det omfatter dog også at uddanne flere it-medarbejdere og sikre digital infrastrukur i hele EU.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S