EU klar med "markant" investering i europæisk chipfabrik

EU-Kommissionen er klar med en større investering, der skal opfylde ambitionen om at 20 procent af verdens computer-chips skal produceres i Europa.

Artikel top billede

Thierry Breton sammen med den danske EU-Kommissær Margrethe Vestager. (Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

EU-Kommissionen er klar til at forpligte sig til en "markant" investering i en europæisk chipsfabrik.

Sådan lyder det fra Thierry Breton, der er kommissær for EU's indre markeder.

Efter et møde med relevante spillere er EU nu klar til at forpligte sig på en investering i en Europæisk chipfabrik.

Det skriver Reuters.

Tidligere på året fremlagde Thierry Breton sammen med den danske kommissær, Margrethe Vestager, en plan for EU's digitale fremtid. Den indeholdt blandt andet en ambition om, at 20 procent af verdens chips skal produceres i EU.

Det kommer i kølvandet på en større mangel af netop computerchips og komponenter, som også har fået den amerikanske regering med Joe Biden i spidsen til at reagere.

Breton har mødtes med chip-producenten ASML, men EU-kommissæren præciserer ikke nærmere, hvordan EU konkret forestiller sig, at en europæisk chipproduktion skal se ud. Ligesom han heller ikke oplyser et konkret beløb, som EU er klar til at investere i projektet.

EU har i alt afsat 1.100 milliarder kroner til sin digitale strategi. Det omfatter dog også at uddanne flere it-medarbejdere og sikre digital infrastrukur i hele EU.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job