SAP Danmark går tilbage efter enorm vækst: Omsætning lander igen under to milliarder

2020 har budt på tilbagegang for den danske del af SAP's forretning. Omsætningen er tilbage under to milliarder og bundlinjen skrumper markant.

Artikel top billede

SAP Danmark har fået et mindre tilbageslag af coronakrisen.

Den tyske mastodonts danske forretning går en anelse tilbage på både top- og bundlinje. Omsætningen lander på 1,95 milliarder kroner efter den i 2020 var lige over to milliarder.

Resultatet tager også et mindre dyk og ender på 206 millioner kroner. Et mindre fald fra året før hvor det tal var 50 millioner kroner højere.

På trods af tilbagegangen er den danske ledelse godt tilfredse med resultatet.

“SAP Danmark havde et stærkt og succesfuldt 2020, på trods af Covid-19 pandemien,” lyder kort ifølge regnskab. Samtidig fremgår det, at konkurrencen for SAP på det danske marked er hård, og at SAP derfor er hårdt påvirket af mindre udsving i efterspørgslen.

Med det seneste regnskab er den tyske ERP-gigant tilbage på en omsætning under to milliarder kroner. Det lykkedes ellers den danske del af forretningen at runde den milepæl i det forrige regnskab.

Det var et særlig mærkbart løft for den danske forretning, der øgede omsætningen med godt 400 millioner kroner på bare et enkelt år. Det var særlig cloud-forretningen, der var årsagen til den store stigning hos den tyske it-gigant.

"Det er ikke nogen hemmelighed at vores cloud-omsætning er vokset med over 50 procent. Det bidrager rimeligt væsentligt til det seneste regnskab. Og så har vi samtidig vundet et par relativt store opgaver som vi har arbejdet på i mange år," sagde administrerende direktør for SAP Danmark, Jørn Jacobsen, til Computerworld i 2020.

I samme omgang varslede han allerede, at det kommende år kunne se noget mere dystert ud.

"Vi ser egentligt et ret fornuftigt første halvår i 2020. Men jeg tror at 3. kvartal kan blive en lidt blandet fornøjelse for mange virksomheder," lød det fra den danske topchef.

Selvom SAP Danmark taber godt 60 millioner på omstæningen så var væsksten i 2019 så massiv, at det fortsat går frem for koncernen.

Antallet af medarbejdere er derfor også stort set uændret.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S