SAP Danmark går tilbage efter enorm vækst: Omsætning lander igen under to milliarder

2020 har budt på tilbagegang for den danske del af SAP's forretning. Omsætningen er tilbage under to milliarder og bundlinjen skrumper markant.

Artikel top billede

SAP Danmark har fået et mindre tilbageslag af coronakrisen.

Den tyske mastodonts danske forretning går en anelse tilbage på både top- og bundlinje. Omsætningen lander på 1,95 milliarder kroner efter den i 2020 var lige over to milliarder.

Resultatet tager også et mindre dyk og ender på 206 millioner kroner. Et mindre fald fra året før hvor det tal var 50 millioner kroner højere.

På trods af tilbagegangen er den danske ledelse godt tilfredse med resultatet.

“SAP Danmark havde et stærkt og succesfuldt 2020, på trods af Covid-19 pandemien,” lyder kort ifølge regnskab. Samtidig fremgår det, at konkurrencen for SAP på det danske marked er hård, og at SAP derfor er hårdt påvirket af mindre udsving i efterspørgslen.

Med det seneste regnskab er den tyske ERP-gigant tilbage på en omsætning under to milliarder kroner. Det lykkedes ellers den danske del af forretningen at runde den milepæl i det forrige regnskab.

Det var et særlig mærkbart løft for den danske forretning, der øgede omsætningen med godt 400 millioner kroner på bare et enkelt år. Det var særlig cloud-forretningen, der var årsagen til den store stigning hos den tyske it-gigant.

"Det er ikke nogen hemmelighed at vores cloud-omsætning er vokset med over 50 procent. Det bidrager rimeligt væsentligt til det seneste regnskab. Og så har vi samtidig vundet et par relativt store opgaver som vi har arbejdet på i mange år," sagde administrerende direktør for SAP Danmark, Jørn Jacobsen, til Computerworld i 2020.

I samme omgang varslede han allerede, at det kommende år kunne se noget mere dystert ud.

"Vi ser egentligt et ret fornuftigt første halvår i 2020. Men jeg tror at 3. kvartal kan blive en lidt blandet fornøjelse for mange virksomheder," lød det fra den danske topchef.

Selvom SAP Danmark taber godt 60 millioner på omstæningen så var væsksten i 2019 så massiv, at det fortsat går frem for koncernen.

Antallet af medarbejdere er derfor også stort set uændret.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,