SAP Danmark går tilbage efter enorm vækst: Omsætning lander igen under to milliarder

2020 har budt på tilbagegang for den danske del af SAP's forretning. Omsætningen er tilbage under to milliarder og bundlinjen skrumper markant.

Artikel top billede

SAP Danmark har fået et mindre tilbageslag af coronakrisen.

Den tyske mastodonts danske forretning går en anelse tilbage på både top- og bundlinje. Omsætningen lander på 1,95 milliarder kroner efter den i 2020 var lige over to milliarder.

Resultatet tager også et mindre dyk og ender på 206 millioner kroner. Et mindre fald fra året før hvor det tal var 50 millioner kroner højere.

På trods af tilbagegangen er den danske ledelse godt tilfredse med resultatet.

“SAP Danmark havde et stærkt og succesfuldt 2020, på trods af Covid-19 pandemien,” lyder kort ifølge regnskab. Samtidig fremgår det, at konkurrencen for SAP på det danske marked er hård, og at SAP derfor er hårdt påvirket af mindre udsving i efterspørgslen.

Med det seneste regnskab er den tyske ERP-gigant tilbage på en omsætning under to milliarder kroner. Det lykkedes ellers den danske del af forretningen at runde den milepæl i det forrige regnskab.

Det var et særlig mærkbart løft for den danske forretning, der øgede omsætningen med godt 400 millioner kroner på bare et enkelt år. Det var særlig cloud-forretningen, der var årsagen til den store stigning hos den tyske it-gigant.

"Det er ikke nogen hemmelighed at vores cloud-omsætning er vokset med over 50 procent. Det bidrager rimeligt væsentligt til det seneste regnskab. Og så har vi samtidig vundet et par relativt store opgaver som vi har arbejdet på i mange år," sagde administrerende direktør for SAP Danmark, Jørn Jacobsen, til Computerworld i 2020.

I samme omgang varslede han allerede, at det kommende år kunne se noget mere dystert ud.

"Vi ser egentligt et ret fornuftigt første halvår i 2020. Men jeg tror at 3. kvartal kan blive en lidt blandet fornøjelse for mange virksomheder," lød det fra den danske topchef.

Selvom SAP Danmark taber godt 60 millioner på omstæningen så var væsksten i 2019 så massiv, at det fortsat går frem for koncernen.

Antallet af medarbejdere er derfor også stort set uændret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos