Huawei på trapperne med eget styresystem: Harmony OS lanceres i næste uge

Kinesiske Huawei lancerer efter flere års udviklingsarbejde sit eget styresystem, Harmony OS, om en uge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter flere års udviklingsarbejde er Huawei klar til at lancere sit eget styresystem til smartphones.

Lanceringen kommer til at finde sted 2. juni, og den kommer til at markere en helt ny begyndelse for den kinesiske mobilgigant, der engang var verdens største producent af smartphones.

Med Harmony OS vil Huawei nemlig gradvist begynde at frigøre sig fra sin nuværende afhængighed af Android OS, som i dag anvendes som styresystem i selskabets smartphones.

Det har givet store problemer, da USA har placeret Huawei på sin sorte liste.

Det betyder, at amerikanske selskaber - som Google, der står bag Android - ikke må levere produkter til Huawei. Herunder teknisk support, udvikling og lignende til Android.

Huawei er også udelukket fra adgang til Google Mobile Services, som er den pakke, som de fleste Android-apps er baseret på.

Huawei var før balladen med USA og vesten brød løs en overgang verdens største producent af smartphones.

I dag er selskabet verdens sjette største med en samlet markedsandel på omkring fire producent og er står stærkt i ikke mindst asiatiske lande.

Reuters skriver, at det endnu er uklart, om det nye styresystem vil blive lanceret i forbindelse med præsentationen af nye smartphonemodeller eller hvordan lanceringen i øvrigt vil finde sted.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job