Huawei på trapperne med eget styresystem: Harmony OS lanceres i næste uge

Kinesiske Huawei lancerer efter flere års udviklingsarbejde sit eget styresystem, Harmony OS, om en uge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter flere års udviklingsarbejde er Huawei klar til at lancere sit eget styresystem til smartphones.

Lanceringen kommer til at finde sted 2. juni, og den kommer til at markere en helt ny begyndelse for den kinesiske mobilgigant, der engang var verdens største producent af smartphones.

Med Harmony OS vil Huawei nemlig gradvist begynde at frigøre sig fra sin nuværende afhængighed af Android OS, som i dag anvendes som styresystem i selskabets smartphones.

Det har givet store problemer, da USA har placeret Huawei på sin sorte liste.

Det betyder, at amerikanske selskaber - som Google, der står bag Android - ikke må levere produkter til Huawei. Herunder teknisk support, udvikling og lignende til Android.

Huawei er også udelukket fra adgang til Google Mobile Services, som er den pakke, som de fleste Android-apps er baseret på.

Huawei var før balladen med USA og vesten brød løs en overgang verdens største producent af smartphones.

I dag er selskabet verdens sjette største med en samlet markedsandel på omkring fire producent og er står stærkt i ikke mindst asiatiske lande.

Reuters skriver, at det endnu er uklart, om det nye styresystem vil blive lanceret i forbindelse med præsentationen af nye smartphonemodeller eller hvordan lanceringen i øvrigt vil finde sted.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS