Huawei på trapperne med eget styresystem: Harmony OS lanceres i næste uge

Kinesiske Huawei lancerer efter flere års udviklingsarbejde sit eget styresystem, Harmony OS, om en uge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter flere års udviklingsarbejde er Huawei klar til at lancere sit eget styresystem til smartphones.

Lanceringen kommer til at finde sted 2. juni, og den kommer til at markere en helt ny begyndelse for den kinesiske mobilgigant, der engang var verdens største producent af smartphones.

Med Harmony OS vil Huawei nemlig gradvist begynde at frigøre sig fra sin nuværende afhængighed af Android OS, som i dag anvendes som styresystem i selskabets smartphones.

Det har givet store problemer, da USA har placeret Huawei på sin sorte liste.

Det betyder, at amerikanske selskaber - som Google, der står bag Android - ikke må levere produkter til Huawei. Herunder teknisk support, udvikling og lignende til Android.

Huawei er også udelukket fra adgang til Google Mobile Services, som er den pakke, som de fleste Android-apps er baseret på.

Huawei var før balladen med USA og vesten brød løs en overgang verdens største producent af smartphones.

I dag er selskabet verdens sjette største med en samlet markedsandel på omkring fire producent og er står stærkt i ikke mindst asiatiske lande.

Reuters skriver, at det endnu er uklart, om det nye styresystem vil blive lanceret i forbindelse med præsentationen af nye smartphonemodeller eller hvordan lanceringen i øvrigt vil finde sted.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen