Huawei på trapperne med eget styresystem: Harmony OS lanceres i næste uge

Kinesiske Huawei lancerer efter flere års udviklingsarbejde sit eget styresystem, Harmony OS, om en uge.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter flere års udviklingsarbejde er Huawei klar til at lancere sit eget styresystem til smartphones.

Lanceringen kommer til at finde sted 2. juni, og den kommer til at markere en helt ny begyndelse for den kinesiske mobilgigant, der engang var verdens største producent af smartphones.

Med Harmony OS vil Huawei nemlig gradvist begynde at frigøre sig fra sin nuværende afhængighed af Android OS, som i dag anvendes som styresystem i selskabets smartphones.

Det har givet store problemer, da USA har placeret Huawei på sin sorte liste.

Det betyder, at amerikanske selskaber - som Google, der står bag Android - ikke må levere produkter til Huawei. Herunder teknisk support, udvikling og lignende til Android.

Huawei er også udelukket fra adgang til Google Mobile Services, som er den pakke, som de fleste Android-apps er baseret på.

Huawei var før balladen med USA og vesten brød løs en overgang verdens største producent af smartphones.

I dag er selskabet verdens sjette største med en samlet markedsandel på omkring fire producent og er står stærkt i ikke mindst asiatiske lande.

Reuters skriver, at det endnu er uklart, om det nye styresystem vil blive lanceret i forbindelse med præsentationen af nye smartphonemodeller eller hvordan lanceringen i øvrigt vil finde sted.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics