Ny strømbesparende Intel-processor rammer 5 GHz

Processorerne er designet til at trække 12 til 28 Watt - og kan nå 5 GHz i turbo-sprints.

Artikel top billede

I forbindelse med den store Computex-messe har Intel annonceret to nye processorer, hvoraf den ene er den første strømbesparende processor der rammer 5 GHz.

De nye modeller hedder henholdsvis i7-1195G7 og i5-1155G7 - og er den af Intels nyeste 11. generationsprocessorer.

Det er i7-modellen, som nu i korte turbo-løb kan nå op på de imponerende 5 Ghz for en strømbesparende processor. Normalt triller den dog afsted med de mere normale 2,9 GHz på alle fire kerner. Det skriver Windowscentral.com.

I forvejen er det ikke helt nemt at navigere i Intels store udbud af processorer.

Tynde og lette bærbare

Det er derfor vigtigt at bemærke, at de to nye modeller tilhører U-serien og er beregnet til tynde og lette bærbare.

Processorerne er derfor designet til at trække 12 til 28 watt – mens andre af Intels og AMD's processor kan trække tre til fem gange så mange watt og er derfor væsentligt kraftigere, men dermed også hårdere ved din bærbars batterilevetid.

Det er derfor vigtigt at sætte sig ind i både processorens hastighed og type inden et eventuelt køb af ny bærbar.

Som altid skal man du også tage de høje clockfrekvenser med et gran salt. For med højere hastigheder stiger varmeudviklingen fra processoren, hvilket de tynde og lette bærbare i målgruppen har svært ved at håndtere.

Derfor ender processoren ofte med at pålægge sig selv en hastighedsbegrænsning indtil temperaturen er faldet, det såkaldte thermal throttling.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse