Coronapas og Sundhedskortet er danskernes mest downloadede apps - er Rejsekortet den næste?

Coronapas og det digitale Sundhedskort er for tiden de mest downloadede apps til danskernes mobiltelefoner. Hvad er det, som disse apps kan, siden de er så populære - og hvad er den næste store offentlige app? Få svaret i denne episode af Inde i maskinen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Coronapas og det digitale Sundhedskort er for tiden de mest downloadede apps til danskernes mobiltelefoner.

Hvad er det, som disse apps kan, siden de er så populære? Computerworlds redaktør for digital forretningsudvikling og innovation, Jacob Wittorff, har fulgt sagen og downloadet begge apps.

I denne episode af Inde i Maskinen kan du både høre hans vurdering samt hans forklaring på business casen for de offentlige apps - og om der overhovedet er en?

I episoden kommer vi desuden ind på, hvorfor det ofte udskældte Rejsekort måske er den næste digitale storsatsning.

Og selvom cloud-teknologi efterhånden har mange år på bagen, så er det et område, som man aldrig kan blive for klog på.

Computerworlds strategi- og ledelsesredaktør, Jakob Schjoldager, har samlet de dyrekøbte erfaringer fra både leverandører og kunder - og har tre gode råd med fra eksperterne.

Det handler blandet andet om vigtigheden af en klar strategi, hvorfor en exit-strategi er velset, og hvor meget compliance/Schrems II fylder for tiden.

Vært på denne episode er chefredaktør Lars Jacobsen.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job