Coronapas og Sundhedskortet er danskernes mest downloadede apps - er Rejsekortet den næste?

Coronapas og det digitale Sundhedskort er for tiden de mest downloadede apps til danskernes mobiltelefoner. Hvad er det, som disse apps kan, siden de er så populære - og hvad er den næste store offentlige app? Få svaret i denne episode af Inde i maskinen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Coronapas og det digitale Sundhedskort er for tiden de mest downloadede apps til danskernes mobiltelefoner.

Hvad er det, som disse apps kan, siden de er så populære? Computerworlds redaktør for digital forretningsudvikling og innovation, Jacob Wittorff, har fulgt sagen og downloadet begge apps.

I denne episode af Inde i Maskinen kan du både høre hans vurdering samt hans forklaring på business casen for de offentlige apps - og om der overhovedet er en?

I episoden kommer vi desuden ind på, hvorfor det ofte udskældte Rejsekort måske er den næste digitale storsatsning.

Og selvom cloud-teknologi efterhånden har mange år på bagen, så er det et område, som man aldrig kan blive for klog på.

Computerworlds strategi- og ledelsesredaktør, Jakob Schjoldager, har samlet de dyrekøbte erfaringer fra både leverandører og kunder - og har tre gode råd med fra eksperterne.

Det handler blandet andet om vigtigheden af en klar strategi, hvorfor en exit-strategi er velset, og hvor meget compliance/Schrems II fylder for tiden.

Vært på denne episode er chefredaktør Lars Jacobsen.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS