Coronapas og Sundhedskortet er danskernes mest downloadede apps - er Rejsekortet den næste?

Coronapas og det digitale Sundhedskort er for tiden de mest downloadede apps til danskernes mobiltelefoner. Hvad er det, som disse apps kan, siden de er så populære - og hvad er den næste store offentlige app? Få svaret i denne episode af Inde i maskinen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Coronapas og det digitale Sundhedskort er for tiden de mest downloadede apps til danskernes mobiltelefoner.

Hvad er det, som disse apps kan, siden de er så populære? Computerworlds redaktør for digital forretningsudvikling og innovation, Jacob Wittorff, har fulgt sagen og downloadet begge apps.

I denne episode af Inde i Maskinen kan du både høre hans vurdering samt hans forklaring på business casen for de offentlige apps - og om der overhovedet er en?

I episoden kommer vi desuden ind på, hvorfor det ofte udskældte Rejsekort måske er den næste digitale storsatsning.

Og selvom cloud-teknologi efterhånden har mange år på bagen, så er det et område, som man aldrig kan blive for klog på.

Computerworlds strategi- og ledelsesredaktør, Jakob Schjoldager, har samlet de dyrekøbte erfaringer fra både leverandører og kunder - og har tre gode råd med fra eksperterne.

Det handler blandet andet om vigtigheden af en klar strategi, hvorfor en exit-strategi er velset, og hvor meget compliance/Schrems II fylder for tiden.

Vært på denne episode er chefredaktør Lars Jacobsen.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS