Trump udelukket fra Facebook i to år

Tidligere amerikansk præsident Donald Trump er udelukket fra det sociale medie i to år.

Artikel top billede

(Foto: official_white_house_photo / shealah_craighead)

I to år er den tidligere amerikanske præsident Donald Trump udelukket fra at bruge Facebook.

Det oplyser den sociale mediegigant fredag.

Beslutningen kommer i kølvandet på, at Facebooks tilsynsorgan, ’the oversight board’, med blandt andet forhenværende statsminister Helle Thorning i en hovedrolle i maj, blokeringen af præsidenten var på sin plads.

Blokeringen af Donald Trump skete efter urolighederne i og omkring den amerikanske kongres, som resulterede i fire dødsfald heriblandt en politimand.

Forlængelsen af Donald Trumps suspendering ventes at sætte nye retningslinjer for, hvordan Facebook vil tackle lignende situationer i fremtiden.

Ind til videre skal udelukkelsen af Donald Trump vurderes igen om et år, og den kan blive ophævet, hvis "risikoen mod den offentlige sikkerhed er aftaget."

Omvendt forholder Facebook sig retten til at forlænge restriktionerne, hvis der "fortsat er en alvorlighed mod den offentlige sikkerhed."

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S