Ny strategi for Rejsekort bliver halvt år forsinket: Planerne om ny mobilversion er endnu uafklarede

Rejsekortet & Rejseplanens nye strategiplan bliver forsinket, og det er endnu uafklaret, hvordan en ny mobilløsning, der skal forene Rejsekortet & Rejseplanen, kommer til at se ud.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Da Rejsekortet og Rejseplanen for få år siden fusionerede til ét selskab forlød det, at der skulle skabes en ny fælles mobilitetstjeneste.

En ny super-app til de rejsende, der skulle samle Rejseplanen og Rejsekortet i en fælles mobil-app.

Men Rejsekort & Rejseplan oplyser nu til Computerworld, at der er endnu ikke er kommet en afklaring på Rejsekortet og Rejseplanens digitale fremtid

”Selskabet undersøger flere løsninger i forbindelse med en igangværende markedsdialog, herunder også en mobilløsning. Der er på nuværende tidspunkt ikke taget endelig stilling til, hvilken digital oplevelse brugerne skal tilbydes fremover,” skriver Jens Willars, kundedirektør for Rejsekortet & Rejseplanen i en email til Computerworld.

Strategiarbejde er forsinket

Planerne om den nye transporttjeneste skal blandt andet fastlægges i en strategi for det nye fusionerede selskab.

Men ifølge Jens Willars er arbejdet med strategien blev forsinket.

Det var planen, at strategiarbejdet skulle være afsluttet i maj 2021, men det er nu blevet udskudt til november 2021, oplyser han til Computerworld.

”Det er korrekt, at Rejsekort & Rejseplan A/S er i gang med at udarbejde en strategi for selskabet som en konsekvens af Lov 206. Selskabet har måtte justere den oprindelige plan og forventer i stedet at kunne have en endelig strategi klar med udgangen af november 2021,” skriver Jens Willars til Computerworld.

14 år gammel løsning

Det nuværende rejsekort er baseret på et fysisk kort, der skal bruges til indtjekning og udtjeking på stationerne.

Kortet er i sin nuværende form 14 år gammelt, og det blev første gang taget i brug i 2007 på en strækning mellem Roskilde og Tølløse.

Herefter blev det – på trods af store forsinkelser – i årene efter udrullet til resten af landet.

Ideen om at samle Rejsekortet og Rejseplanen i én app blev første gang fremført af den daværende transportminister Ole Birk Olesen i 2018.

Han tog også intiativ til, at Rejsekortet og Rejseplanen blev lagt sammen til et fælles selskab.

"Det skal være lettere at rejse i Danmark. En af de måder er, at man ikke skal tilgå alle mulige forskellige hjemmesider og apps for at planlægge og betale for sin rejse. Med det mål er det jo unaturligt at have Rejsekortet og Rejseplanen som to forskellige selskaber. Det bør være ét selskab, der tilbyder en samlet løsning til forbrugerne," sagde Ole Birk Olesen i 2018 til nyhedsbureaet Ritzau.

Ambitionen om at skabe en stor fælles rejse-app-løsning har også fået opbakning fra nuværende transportminister Benny Engelbrech (S).

”En ny app-løsning, som samler rejsekort- og rejseplantilbuddet, vil medføre, at passagererne kan planlægge, booke og betale deres rejse et og samme sted, Derudover vil den kunne tilpasses personlige præferencer eller foreslå alternative rejser ved for eksempel regnvejr,” sagde Benny Engelbrech (S) i 2019.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse