Nyhedsmedier, websteder og regering på vej tilbage online efter kæmpe nedbrud

Internettets giganter kommer drypvist tilbage efter kæmpe nedbrud.

Artikel top billede

Efter tirsdagens gigantiske nedbrud er de velbesøgte westeder for en lang række medier, nyhedsbureauer, sociale platforme og sågar den britiske regerings så småt på vej tilbage en efter en.

Platformene, der talte alt mellem Reddit, Amazon, CNN, Paypal, Spotify, New York Times, Bloomberg, the Guardian og her hjemme TV2 og Kristeligt Dagblad, oplevede problemer over et tidsspænd fra få minutter til omkring en time.

Det skriver Reuters.

Grunden til det kollektive nedbrud findes hos indholdsleveringsnetværket Fastly, der står for det digitale vedligeholdet af alle disse tjenesterne.

De melder ud, at "problemet er blevet identificeret, og en løsning er blevet anvendt. Kunder kan opleve øget oprindelsesbelastning, når de globale tjenester vender tilbage."

Alternqative måder at nå brugerne

For den korte nedetid blev nyhedsmedierne, der blev ramt kreative i deres metoder for at komme ud til læserne og rapportere om selv samme nedbrud.

Bland andet tyede the Verge til Google Docs for at rapportere nyheder, mens the Guardian startede en Twitter-tråd for at rapportere om problemerne.

Næsten 21.000 Reddit-brugere nåede at rapportere problemer med den sociale medieplatform, mens mere end 2.000 brugere rapporterede problemer med Amazon, ifølge Downdetector.com.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job