Nyhedsmedier, websteder og regering på vej tilbage online efter kæmpe nedbrud

Internettets giganter kommer drypvist tilbage efter kæmpe nedbrud.

Artikel top billede

Efter tirsdagens gigantiske nedbrud er de velbesøgte westeder for en lang række medier, nyhedsbureauer, sociale platforme og sågar den britiske regerings så småt på vej tilbage en efter en.

Platformene, der talte alt mellem Reddit, Amazon, CNN, Paypal, Spotify, New York Times, Bloomberg, the Guardian og her hjemme TV2 og Kristeligt Dagblad, oplevede problemer over et tidsspænd fra få minutter til omkring en time.

Det skriver Reuters.

Grunden til det kollektive nedbrud findes hos indholdsleveringsnetværket Fastly, der står for det digitale vedligeholdet af alle disse tjenesterne.

De melder ud, at "problemet er blevet identificeret, og en løsning er blevet anvendt. Kunder kan opleve øget oprindelsesbelastning, når de globale tjenester vender tilbage."

Alternqative måder at nå brugerne

For den korte nedetid blev nyhedsmedierne, der blev ramt kreative i deres metoder for at komme ud til læserne og rapportere om selv samme nedbrud.

Bland andet tyede the Verge til Google Docs for at rapportere nyheder, mens the Guardian startede en Twitter-tråd for at rapportere om problemerne.

Næsten 21.000 Reddit-brugere nåede at rapportere problemer med den sociale medieplatform, mens mere end 2.000 brugere rapporterede problemer med Amazon, ifølge Downdetector.com.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S