USA klar til at investere over 1.500 milliarder kroner i microchip-konkurrencen med Kina

Det amerikanske senat er lige nu ved at stemme en kæmpe tech-regning igennem i kampen om at slå Kina i det teknologi-kapløb, der lige nu udspiller sig.

Artikel top billede

Næsten 250 milliarder dollar - mere end 1.500 milliarder danske kroner - er i disse dage ved at blive stemt igennem det amerikanske senat til en pulje, der skal imødegå den tekniske trussel som Kina udgør for den amerikanske supermagt.

I slutningen af maj endte en proceduremæssig afstemning om spørgsmålet 68 for mod 30 stememr imod. Dermed forventes forslaget at blive endeligt godkendt inden længe.

Det skriver Reuters.

Den enorme pulje skal bruges som følgende: omkring 190 milliarder dollars går til bestemmelser til styrkelse af amerikansk teknologi og forskning. Og 54 milliarder dollars planlægges at gå til at øge amerikansk produktion og forskning i microchip og telekommunikationsudstyr.

Den amerikanske handelsminister Gina Raimondo har tidligere udtalt, at finansieringen kan resultere i syv til ti nye amerikanske halvlederanlæg - altså microchip-fabrikker.

Lovgivningen med den indbyggede tech-regning skal også passere gennem Repræsentanternes Hus før den endeligt kan underskrives af præsident Joe Biden.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job