USA klar til at investere over 1.500 milliarder kroner i microchip-konkurrencen med Kina

Det amerikanske senat er lige nu ved at stemme en kæmpe tech-regning igennem i kampen om at slå Kina i det teknologi-kapløb, der lige nu udspiller sig.

Artikel top billede

Næsten 250 milliarder dollar - mere end 1.500 milliarder danske kroner - er i disse dage ved at blive stemt igennem det amerikanske senat til en pulje, der skal imødegå den tekniske trussel som Kina udgør for den amerikanske supermagt.

I slutningen af maj endte en proceduremæssig afstemning om spørgsmålet 68 for mod 30 stememr imod. Dermed forventes forslaget at blive endeligt godkendt inden længe.

Det skriver Reuters.

Den enorme pulje skal bruges som følgende: omkring 190 milliarder dollars går til bestemmelser til styrkelse af amerikansk teknologi og forskning. Og 54 milliarder dollars planlægges at gå til at øge amerikansk produktion og forskning i microchip og telekommunikationsudstyr.

Den amerikanske handelsminister Gina Raimondo har tidligere udtalt, at finansieringen kan resultere i syv til ti nye amerikanske halvlederanlæg - altså microchip-fabrikker.

Lovgivningen med den indbyggede tech-regning skal også passere gennem Repræsentanternes Hus før den endeligt kan underskrives af præsident Joe Biden.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS