USA klar til at investere over 1.500 milliarder kroner i microchip-konkurrencen med Kina

Det amerikanske senat er lige nu ved at stemme en kæmpe tech-regning igennem i kampen om at slå Kina i det teknologi-kapløb, der lige nu udspiller sig.

Artikel top billede

Næsten 250 milliarder dollar - mere end 1.500 milliarder danske kroner - er i disse dage ved at blive stemt igennem det amerikanske senat til en pulje, der skal imødegå den tekniske trussel som Kina udgør for den amerikanske supermagt.

I slutningen af maj endte en proceduremæssig afstemning om spørgsmålet 68 for mod 30 stememr imod. Dermed forventes forslaget at blive endeligt godkendt inden længe.

Det skriver Reuters.

Den enorme pulje skal bruges som følgende: omkring 190 milliarder dollars går til bestemmelser til styrkelse af amerikansk teknologi og forskning. Og 54 milliarder dollars planlægges at gå til at øge amerikansk produktion og forskning i microchip og telekommunikationsudstyr.

Den amerikanske handelsminister Gina Raimondo har tidligere udtalt, at finansieringen kan resultere i syv til ti nye amerikanske halvlederanlæg - altså microchip-fabrikker.

Lovgivningen med den indbyggede tech-regning skal også passere gennem Repræsentanternes Hus før den endeligt kan underskrives af præsident Joe Biden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland