USA klar til at investere over 1.500 milliarder kroner i microchip-konkurrencen med Kina

Det amerikanske senat er lige nu ved at stemme en kæmpe tech-regning igennem i kampen om at slå Kina i det teknologi-kapløb, der lige nu udspiller sig.

Artikel top billede

Næsten 250 milliarder dollar - mere end 1.500 milliarder danske kroner - er i disse dage ved at blive stemt igennem det amerikanske senat til en pulje, der skal imødegå den tekniske trussel som Kina udgør for den amerikanske supermagt.

I slutningen af maj endte en proceduremæssig afstemning om spørgsmålet 68 for mod 30 stememr imod. Dermed forventes forslaget at blive endeligt godkendt inden længe.

Det skriver Reuters.

Den enorme pulje skal bruges som følgende: omkring 190 milliarder dollars går til bestemmelser til styrkelse af amerikansk teknologi og forskning. Og 54 milliarder dollars planlægges at gå til at øge amerikansk produktion og forskning i microchip og telekommunikationsudstyr.

Den amerikanske handelsminister Gina Raimondo har tidligere udtalt, at finansieringen kan resultere i syv til ti nye amerikanske halvlederanlæg - altså microchip-fabrikker.

Lovgivningen med den indbyggede tech-regning skal også passere gennem Repræsentanternes Hus før den endeligt kan underskrives af præsident Joe Biden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job