Googles selvkørende bilenhed Waymo får kæmpe kapitalindsprøjtning

Waymo, der er Googles store selvkørende satsning, henter nu 15 milliarder kroner i kapital udefra.

Artikel top billede

Søgegiganten Googles søstervirksomhed Waymo, der udvikler selvkørende teknologi til biler, får nu en kæmpe kapitalindsprøjtning på 2,5 milliarder dollar, hvilket svarer til mere end 15 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Selvom det er Googles moderselskab Alphabet, der ejer Waymo, så har selskabet også brug for at hente kapital ind udefra i forsøget på at udvikle og udrulle sin teknologi.

Det mest prominente firma, der har skudt penge i Waymo i denne omgang er venturekapitalfirmaet Andreessen Horowitz, men også den canadiske pensionsfond Canada Pension Plan Investment Board har deltaget i kapitalrunden.

Fyrede topchef

Waymo fyrede for få måneder siden sin topchef John Krafcik, og selskabet er ifølge amerikanske CNBC blevet mødt af kritik for ikke at skabe fremskridt hurtigt nok.

Selskabet har dog allerede udrullet sin teknologi i den amerikanske by Phoenix, men her påpeger kritikere, at Waymo kan drage fordel af et simpelt vejnet og et stabilt klima, der kun sjældent byder på regn, frost og sne.

Samtidig har Waymo ifølge CNBC også længe også har været afhængig af, at der sidder et menneske bag rattet, der er klar til at gribe ind, hvis teknologien svigter.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S