Googles selvkørende bilenhed Waymo får kæmpe kapitalindsprøjtning

Waymo, der er Googles store selvkørende satsning, henter nu 15 milliarder kroner i kapital udefra.

Artikel top billede

Søgegiganten Googles søstervirksomhed Waymo, der udvikler selvkørende teknologi til biler, får nu en kæmpe kapitalindsprøjtning på 2,5 milliarder dollar, hvilket svarer til mere end 15 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Selvom det er Googles moderselskab Alphabet, der ejer Waymo, så har selskabet også brug for at hente kapital ind udefra i forsøget på at udvikle og udrulle sin teknologi.

Det mest prominente firma, der har skudt penge i Waymo i denne omgang er venturekapitalfirmaet Andreessen Horowitz, men også den canadiske pensionsfond Canada Pension Plan Investment Board har deltaget i kapitalrunden.

Fyrede topchef

Waymo fyrede for få måneder siden sin topchef John Krafcik, og selskabet er ifølge amerikanske CNBC blevet mødt af kritik for ikke at skabe fremskridt hurtigt nok.

Selskabet har dog allerede udrullet sin teknologi i den amerikanske by Phoenix, men her påpeger kritikere, at Waymo kan drage fordel af et simpelt vejnet og et stabilt klima, der kun sjældent byder på regn, frost og sne.

Samtidig har Waymo ifølge CNBC også længe også har været afhængig af, at der sidder et menneske bag rattet, der er klar til at gribe ind, hvis teknologien svigter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura