Googles selvkørende bilenhed Waymo får kæmpe kapitalindsprøjtning

Waymo, der er Googles store selvkørende satsning, henter nu 15 milliarder kroner i kapital udefra.

Artikel top billede

Søgegiganten Googles søstervirksomhed Waymo, der udvikler selvkørende teknologi til biler, får nu en kæmpe kapitalindsprøjtning på 2,5 milliarder dollar, hvilket svarer til mere end 15 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Selvom det er Googles moderselskab Alphabet, der ejer Waymo, så har selskabet også brug for at hente kapital ind udefra i forsøget på at udvikle og udrulle sin teknologi.

Det mest prominente firma, der har skudt penge i Waymo i denne omgang er venturekapitalfirmaet Andreessen Horowitz, men også den canadiske pensionsfond Canada Pension Plan Investment Board har deltaget i kapitalrunden.

Fyrede topchef

Waymo fyrede for få måneder siden sin topchef John Krafcik, og selskabet er ifølge amerikanske CNBC blevet mødt af kritik for ikke at skabe fremskridt hurtigt nok.

Selskabet har dog allerede udrullet sin teknologi i den amerikanske by Phoenix, men her påpeger kritikere, at Waymo kan drage fordel af et simpelt vejnet og et stabilt klima, der kun sjældent byder på regn, frost og sne.

Samtidig har Waymo ifølge CNBC også længe også har været afhængig af, at der sidder et menneske bag rattet, der er klar til at gribe ind, hvis teknologien svigter.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S