Regeringen vil gå i kødet på amerikanske it-giganter

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) er bekymret over Amazons indtog i Danmark. Det får nu regeringen til at varsle større indgreb mod de amerikanske it-giganter.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Amazon og andre it-giganters arbejdsmetoder får regeringen til at åbne for en række tiltag mod de amerikanske giganter.

Det varsler erhvervsminister, Simon Kollerup (S), der mener at mange danske virksomheder gøler sig presset til at benytte virksomheder som Amazons egne platforme, hvis de vil sælge deres produkter.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

“Mange virksomheder føler sig ikke bare tvunget til at sælge via platformene, men de oplever også, at de bliver trynet af dem på forskellig vis. Når man er så stor, følger der et ansvar med for borgere og virksomheder i de samfund, som man opererer i,” siger Simon Kollerup.

Regeringen har ikke selv nogle konkrete tiltag til at gribe ind over for virksomheder som Amazon. I stedet vil erhvervsministeren have danske virksomheder til selv at byde ind med forslag, der skal sikre dem bedre vilkår over for it-giganterne.

Ministeren påpeger overfor Finans, at amerikanske politikere er på vej med lovgivning, der skal tøje de største it-virksomheder. Derfor mener han, at det er naturligt Danmark går ned ad samme spor.

Statsminister, Mette Frederiksen (S), mener, at det kan blive nødvendigt at lovgive på området for at tøje virksomhederne.

“Alle samfundsområder har brug for spilleregler. Det har vi i trafikken, det har vi, når man udgiver en avis. Den samme logik skal jo gælde på de sociale medier,” siger Mette Frederiksen ifølge Politiken.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job