Regeringen vil gå i kødet på amerikanske it-giganter

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) er bekymret over Amazons indtog i Danmark. Det får nu regeringen til at varsle større indgreb mod de amerikanske it-giganter.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Amazon og andre it-giganters arbejdsmetoder får regeringen til at åbne for en række tiltag mod de amerikanske giganter.

Det varsler erhvervsminister, Simon Kollerup (S), der mener at mange danske virksomheder gøler sig presset til at benytte virksomheder som Amazons egne platforme, hvis de vil sælge deres produkter.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

“Mange virksomheder føler sig ikke bare tvunget til at sælge via platformene, men de oplever også, at de bliver trynet af dem på forskellig vis. Når man er så stor, følger der et ansvar med for borgere og virksomheder i de samfund, som man opererer i,” siger Simon Kollerup.

Regeringen har ikke selv nogle konkrete tiltag til at gribe ind over for virksomheder som Amazon. I stedet vil erhvervsministeren have danske virksomheder til selv at byde ind med forslag, der skal sikre dem bedre vilkår over for it-giganterne.

Ministeren påpeger overfor Finans, at amerikanske politikere er på vej med lovgivning, der skal tøje de største it-virksomheder. Derfor mener han, at det er naturligt Danmark går ned ad samme spor.

Statsminister, Mette Frederiksen (S), mener, at det kan blive nødvendigt at lovgive på området for at tøje virksomhederne.

“Alle samfundsområder har brug for spilleregler. Det har vi i trafikken, det har vi, når man udgiver en avis. Den samme logik skal jo gælde på de sociale medier,” siger Mette Frederiksen ifølge Politiken.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job