Dansk bank åbner for handel med kryptovalutaer i morgen: "Vi har set en meget stor interesse"

Fra i morgen kan du handle med bitcoin, ethereum og litecoin via en dansk bankplatform.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Som den første bank i Danmark vil Saxo Bank nu give kunderne mulighed for at handle med kryptovalutaer.

Banken oplyser, at der vil blive åbnet for, at de danske kunder kan handle med krypovaluta i morgen, tirsdag 22. juni.

I første omgang vil det være muligt at handle med bitcoin, ethereum, og litecoin, men banken oplyser, at den muligvis vil åbne op for endnu flere valutaer på et senere tidspunkt.

For at handle med kryptovalutaer kræver det normalt en særlig wallet-app, men Saxo Banks løsning gør det muligt at handle direkte fra selskabets handelsplatform.

”Vi har som en af de første banker udviklet en løsning, der giver vores kunder adgang til de mest populære kryptovalutaer direkte fra vores handelsplatform på en fleksibel, reguleret og sikker måde,” siger Johannes Rovsing, nordisk direktør i Saxo Bank, ifølge pressemeddelelsen.

En af de første banker

Saxo Bank oplyser selv i pressemeddelelsen, at den er en af de første banker i verden, der lancerer et produkt af denne type.

Det sker ifølge Saxo Bank på grund af stor interesse fra kundernes side.

”Vi har set en meget stor interesse for kryptovalutaer efterhånden som aktivklassen er modnet, og flere både private og institutionelle investorer nu også ser mod kryptovalutaer, når de skal diversificere porteføljen,' lyder det fra Johannes Rovsing.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job