Sverige udelukker Huawei fra 5G-nettet

Huaweis håb om at komme ind på det europæiske marked igen er endeligt slukket. Sverige siger nej til den kinesiske teleleverandør i sit 5G-netværk.

Artikel top billede

Den kinesiske teleleverandør Huawei bliver ikke en del af udbygningen af Sveriges 5G-netværk. Det har den svenske domstol afgjort tirsdag.

Afgørelsen falder, fordi Huawei ved retten ville have afprøvet det forbud, som i oktober fra den svenske post- og telestyrelse blokerede Huawei i at levere 5G-udstyr til svenske mobilselskaber.

Det skriver Ritzau.

Hovedårsagen til udfaldet af afgørelsen er, at den svenske domstol har lagt vægt på sikkerhed.

"Forvaltningsdomstolen har taget med i overvejelserne, at det kun er Sikkerhedspolitiet og forsvaret, der sammen har et helhedsbillede, når det gælder sikkerhedssituationen og trusselsbilledet mod Sverige," skriver retsformand Ulrika Melin i en pressemeddelelse.

Flere europæiske stater har blokeret Huawei fra deres 5G-udbygninger - herunder Danmark.

I Storbritannien blev det sidste år besluttet at Huawei-udstyr skal udfases i 5G-netværket inden 2027.

Også i USA har der været pres på selskabet, som under Trump-administrationen blev udelukket fra samarbejde med amerikanske virksomheder. En linje som Biden-administrationen ser ud til at opretholde.

Den store bekymring for Huawei er, at den som kinesisk virksomhed hjælper det kinesiske styre med at spionere mod borgere. Det fastholder Huawei dog ikke er tilfældet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job