Sverige udelukker Huawei fra 5G-nettet

Huaweis håb om at komme ind på det europæiske marked igen er endeligt slukket. Sverige siger nej til den kinesiske teleleverandør i sit 5G-netværk.

Artikel top billede

Den kinesiske teleleverandør Huawei bliver ikke en del af udbygningen af Sveriges 5G-netværk. Det har den svenske domstol afgjort tirsdag.

Afgørelsen falder, fordi Huawei ved retten ville have afprøvet det forbud, som i oktober fra den svenske post- og telestyrelse blokerede Huawei i at levere 5G-udstyr til svenske mobilselskaber.

Det skriver Ritzau.

Hovedårsagen til udfaldet af afgørelsen er, at den svenske domstol har lagt vægt på sikkerhed.

"Forvaltningsdomstolen har taget med i overvejelserne, at det kun er Sikkerhedspolitiet og forsvaret, der sammen har et helhedsbillede, når det gælder sikkerhedssituationen og trusselsbilledet mod Sverige," skriver retsformand Ulrika Melin i en pressemeddelelse.

Flere europæiske stater har blokeret Huawei fra deres 5G-udbygninger - herunder Danmark.

I Storbritannien blev det sidste år besluttet at Huawei-udstyr skal udfases i 5G-netværket inden 2027.

Også i USA har der været pres på selskabet, som under Trump-administrationen blev udelukket fra samarbejde med amerikanske virksomheder. En linje som Biden-administrationen ser ud til at opretholde.

Den store bekymring for Huawei er, at den som kinesisk virksomhed hjælper det kinesiske styre med at spionere mod borgere. Det fastholder Huawei dog ikke er tilfældet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job