Staten har købt Deloitte-konsulenter for 300.000 kroner om dagen til hjælp til skandaleombrust system til ejendomsvurderinger

Deloitte hentede 300.000 kroner om dagen på at sælge konsulent-ydelser til Udviklings- og Forenklingsstyrelsen til udvikling af det skandaleombruste system til ejendomsvurderinger.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Staten har over to år betalt 300.000 kroner om dagen til Deloitte for hjælp til det skandaleombruste ejendomsvurderingsystem.

En unavngiven kilde siger til Børsen, at arbejdet med systemet - der flere gange har sprængt budgetterne - har været ‘infiltreret af Deloitte,’ der også står bag det oprindelige organisations-diagram til systemet.

Ifølge avisen har Udviklings- og Forenklingsstyrelsen betalt i alt 215 millioner kroner til Deloitte over to år.

“Ifølge kilden betød det, at organisationen ikke kunne klare sig uden Deloitte, og da flere ledende medarbejdere havde en fortid i Deloitte, bad de altid “Deloitte om hjælp, når de skulle have løst opgaver udefra,” skriver avisen.

Skatteministeriets eget It-råd præsenterede fornylig sine råd til at få det dyre ejendomvurderings-projekt på skinnerne igen.

De inkluderede blandt andet, at der skæres drastisk ned på konsulentforbruget.

Udviklings- og Forenklingssstyrelsen har ifølge Børsen brugt 661 millioner kroner på it-konsulenter fra 2015 til 2020 på ejendomsvurderingssystemet.

Heraf blev de 443 millioner kroner brugt i 2019 og 2020, hvoraf de 215 millioner altså gik til Deloitte.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Københavns Professionshøjskole

IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS