Undervisningsportalen Clio henter ny direktør fra spil-branchen

Lidt mere end en måned er der gået, siden Clios forrige direktør forlod virksomheden, der udvikler og sælger digitale læremidler til børn. Nu har Clio hentet ny profil ind, som kommer med en baggrund i Dansk Lotteri Spil.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Ricky John Molloy / RICKY JOHN MOLLOY)

Tech-virksomheden Clio, der står bag en digital undervisningsportal til danske grundskoler, har fået Pernille Wendel Mehl i folden som ny administrerende dirktør.

Hun afløser dermed Jesper Eiby Christoffersen på posten, som fratrådte i maj efter tre år i jobbet.

Pernille Wendel Mehl kommer til Clio fra en stilling som administrerende direktør i Danske Lotteri Spil, hvor hun har spillet en stor rolle i Danske Spils digitale transformation.

Og det er netop denne erfaring med at udnytte de digitale muligheder, der har stillet hende som den bedste kandidat til posten, siger Jan Lund, bestyrelsesformand hos Clio.

"Pernille er måske en af de stærkeste digitale ledere i Danmark i øjeblikket, og jeg er utrolig begejstret for det scoop, vi har lavet ved at hente hende til Clio," lyder det fra formanden.

Mehl startede sin karriere i GN Store Nord i 1994 og har siden haft forskellige marketingpositioner i Schulstad Frost og Orkla Foods, før hun blev CEO i BBDO Denmark i 2010, og altså senest direktør hos Danske Lotteri Spil i 2014.

Pernille Wendel Mehl tiltræder i Clio i efteråret 2021.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S