Undervisningsportalen Clio henter ny direktør fra spil-branchen

Lidt mere end en måned er der gået, siden Clios forrige direktør forlod virksomheden, der udvikler og sælger digitale læremidler til børn. Nu har Clio hentet ny profil ind, som kommer med en baggrund i Dansk Lotteri Spil.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Ricky John Molloy / RICKY JOHN MOLLOY)

Tech-virksomheden Clio, der står bag en digital undervisningsportal til danske grundskoler, har fået Pernille Wendel Mehl i folden som ny administrerende dirktør.

Hun afløser dermed Jesper Eiby Christoffersen på posten, som fratrådte i maj efter tre år i jobbet.

Pernille Wendel Mehl kommer til Clio fra en stilling som administrerende direktør i Danske Lotteri Spil, hvor hun har spillet en stor rolle i Danske Spils digitale transformation.

Og det er netop denne erfaring med at udnytte de digitale muligheder, der har stillet hende som den bedste kandidat til posten, siger Jan Lund, bestyrelsesformand hos Clio.

"Pernille er måske en af de stærkeste digitale ledere i Danmark i øjeblikket, og jeg er utrolig begejstret for det scoop, vi har lavet ved at hente hende til Clio," lyder det fra formanden.

Mehl startede sin karriere i GN Store Nord i 1994 og har siden haft forskellige marketingpositioner i Schulstad Frost og Orkla Foods, før hun blev CEO i BBDO Denmark i 2010, og altså senest direktør hos Danske Lotteri Spil i 2014.

Pernille Wendel Mehl tiltræder i Clio i efteråret 2021.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos