Undervisningsportalen Clio henter ny direktør fra spil-branchen

Lidt mere end en måned er der gået, siden Clios forrige direktør forlod virksomheden, der udvikler og sælger digitale læremidler til børn. Nu har Clio hentet ny profil ind, som kommer med en baggrund i Dansk Lotteri Spil.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Ricky John Molloy / RICKY JOHN MOLLOY)

Tech-virksomheden Clio, der står bag en digital undervisningsportal til danske grundskoler, har fået Pernille Wendel Mehl i folden som ny administrerende dirktør.

Hun afløser dermed Jesper Eiby Christoffersen på posten, som fratrådte i maj efter tre år i jobbet.

Pernille Wendel Mehl kommer til Clio fra en stilling som administrerende direktør i Danske Lotteri Spil, hvor hun har spillet en stor rolle i Danske Spils digitale transformation.

Og det er netop denne erfaring med at udnytte de digitale muligheder, der har stillet hende som den bedste kandidat til posten, siger Jan Lund, bestyrelsesformand hos Clio.

"Pernille er måske en af de stærkeste digitale ledere i Danmark i øjeblikket, og jeg er utrolig begejstret for det scoop, vi har lavet ved at hente hende til Clio," lyder det fra formanden.

Mehl startede sin karriere i GN Store Nord i 1994 og har siden haft forskellige marketingpositioner i Schulstad Frost og Orkla Foods, før hun blev CEO i BBDO Denmark i 2010, og altså senest direktør hos Danske Lotteri Spil i 2014.

Pernille Wendel Mehl tiltræder i Clio i efteråret 2021.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job