Crayon Danmark runder milepæl: Omsætter for over en milliard

For danske Crayon blev 2020 det år, hvor selskabet rundede milliardomsætningen for første gang. Samtidig ryger bundlinjen i vejret. Få indblik i regnskabet her:

Artikel top billede

Det skæpper i kassen hos Crayon fra Søborg.

It-selskabet har netop aflagt årsregnskab for 2020, og her viser sig en omsætning på over en milliard kroner, hvilket er første gang, at it-rådgivningsselskabet har rundet den milepæl.

Helt præcist lyder omsætningen på 1.006.823 kroner, hvor tallet i 2019 lød på 859,3 millioner kroner.

Driftsresultatet følger med i tempo og stiger fra 23,7 millioner kroner til 31,8 millioner. Det samme gør sig gældende for overskuddet efter skat, der ender på 36,5 millioner i modsætning til 2019-resultatet, der gik på 30,7 millioner kroner.

"2020 har været et transformationsår, hvor forretningen fortsatte med med at vokse på trods af covid-19. Flere store nye kunder og partnere har valgt Crayon som partner i cloud services og software asset management, og vi har beholdt stort set alle eksisterende kunder og partnere i vores portefølje," skriver selskabet i regnskabet.

Ledelsen understreger, at 2020-resultatet er bedre end forventet, hvor der er set signifikant vækst i licenser, cloud og managed services.

Fremtiden ser også lys ud for Crayon, vurderes det i ledelsesberetningen. En stabil fortsat vækst forventes med et stigende antal kunder, salg og indtjening.

På linje med selskabets strategi vil væksten tage fart inden for services, hvilket også kræver flere hænder, lyder det.

"Selskabet har leveret en stærk vækst i indtjening i 2020 og forventer at væksten fortsætter samt et positivt resultat i 2021. Den overordnede forventninger er en årlig vækst på fem til 10 procent i bruttofortjenesten," lyder det.

Crayon hovedsæde ligger i Oslo, Norge, og til sammen har koncernen 2.000 medarbejdere fordelt over 50 kontorer i 35 lande. I Danmark udgøres staben af omkring 82 ansatte.

Ny CEO blev hentet fra TDC

Selskabet ledes af Maria Lønning, der blev CEO i Crayon tilbage i oktober 2019.

Marina Lønning overtog jobbet fra Stig Orloff, der havde bestredet stillingen som administrerende et års tid. Inden da havde han posten som salgsdirektør gennem en årrække.

Maria Lønning kommer fra en topstilling hos TDC som erhvervsdirektør.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job