"For mig er det et symbol på, at man skal turde drømme stort og tænke højt"

Da vi i 2016 foretog det første køb med et Pleokort købte vi enhjørning-bamse Amazon. Den bamse blev lidt en virksomhedsmaskot for os. Med tiden begyndte vi også at tale om, at det kunne være spændende, hvis vi en dag selv kunne blive en unicorm-virksomhed og senere begyndt vi også tale om den drøm offentligt.

Artikel top billede

(Foto: Pleo)

Da vi i 2016 foretog det første køb med et Pleokort købte vi en enhjørning-bamse på Amazon.

Den bamse blev lidt en virksomhedsmaskot for os.

Med tiden begyndte vi også at tale om, at det kunne være spændende, hvis vi en dag selv kunne blive en unicorn-virksomhed, og senere begyndt vi også at tale om den drøm offentligt.

Derfor betyder det både alt og ingenting for os, at vi i dag rent faktisk er blevet til en unicorn.

For i sig selv er det jo ikke andet end et prædikat, men det har en enorm symbolsk betydning for virksomheden.

For mig er det et symbol på, at man skal turde drømme stort og tænke højt, og vi har lært, at når man sigter højt, så giver det en masse god energi og bidrager til, at vi kan få en masse gode folk med ombord.

Jeppe Rindom, stifter og administrerende direktør for Pleo.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job