"For mig er det et symbol på, at man skal turde drømme stort og tænke højt"

Da vi i 2016 foretog det første køb med et Pleokort købte vi enhjørning-bamse Amazon. Den bamse blev lidt en virksomhedsmaskot for os. Med tiden begyndte vi også at tale om, at det kunne være spændende, hvis vi en dag selv kunne blive en unicorm-virksomhed og senere begyndt vi også tale om den drøm offentligt.

Artikel top billede

(Foto: Pleo)

Da vi i 2016 foretog det første køb med et Pleokort købte vi en enhjørning-bamse på Amazon.

Den bamse blev lidt en virksomhedsmaskot for os.

Med tiden begyndte vi også at tale om, at det kunne være spændende, hvis vi en dag selv kunne blive en unicorn-virksomhed, og senere begyndt vi også at tale om den drøm offentligt.

Derfor betyder det både alt og ingenting for os, at vi i dag rent faktisk er blevet til en unicorn.

For i sig selv er det jo ikke andet end et prædikat, men det har en enorm symbolsk betydning for virksomheden.

For mig er det et symbol på, at man skal turde drømme stort og tænke højt, og vi har lært, at når man sigter højt, så giver det en masse god energi og bidrager til, at vi kan få en masse gode folk med ombord.

Jeppe Rindom, stifter og administrerende direktør for Pleo.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg