"For mig er det et symbol på, at man skal turde drømme stort og tænke højt"

Da vi i 2016 foretog det første køb med et Pleokort købte vi enhjørning-bamse Amazon. Den bamse blev lidt en virksomhedsmaskot for os. Med tiden begyndte vi også at tale om, at det kunne være spændende, hvis vi en dag selv kunne blive en unicorm-virksomhed og senere begyndt vi også tale om den drøm offentligt.

Artikel top billede

(Foto: Pleo)

Da vi i 2016 foretog det første køb med et Pleokort købte vi en enhjørning-bamse på Amazon.

Den bamse blev lidt en virksomhedsmaskot for os.

Med tiden begyndte vi også at tale om, at det kunne være spændende, hvis vi en dag selv kunne blive en unicorn-virksomhed, og senere begyndt vi også at tale om den drøm offentligt.

Derfor betyder det både alt og ingenting for os, at vi i dag rent faktisk er blevet til en unicorn.

For i sig selv er det jo ikke andet end et prædikat, men det har en enorm symbolsk betydning for virksomheden.

For mig er det et symbol på, at man skal turde drømme stort og tænke højt, og vi har lært, at når man sigter højt, så giver det en masse god energi og bidrager til, at vi kan få en masse gode folk med ombord.

Jeppe Rindom, stifter og administrerende direktør for Pleo.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job