Donald Trump sagsøger Google, Facebook og Twitter: Vil tilbage på sociale medier

Topcheferne Sundar Pichai, Mark Zuckerberg og Jack Dorsey har modtaget et sagsanlæg fra den tidligere amerikanske præsident Donald Trump, der vil have genoprettet sin adgang til sociale medier.

Artikel top billede

Den tidligere amerikanske præsiden Donald Trump sagsøger nu en række af verdens største it-virksomheder og deres topchefer, fordi han mener, at de har censureret ham uretmæssigt.

Det oplyste Donald Trump i forbindelse med pressekonference, der blev afholdt ved en af hans golfklubber i den amerikanske stat New Jersey.

Ifølge CNBC har Donald Trump sagsøgt Google, Facebook og Twitter samt deres topchefer Sundar Pichai, Mark Zuckerberg og Jack Dorsey.

Siden den 6. januar, hvor tusindvis af vrede Donald Trump-tilhængere stormede og hærgede den amerikanske kongres, har den tidligere præsident været forment adgang til blandt andet Facebook, Twitter og det Google-ejede Youtube.

Selskaberne lukkede for Donald Trumps konti, fordi de mente, at han misbrugte sociale medier til at opildne til uroligheder og sprede falske påstande om valgsvindel.

Vil have genoprettet sin adgang

Ifølge CNBC er målet med retssagerne, at selskaberne igen skal give Donald Trump adgang til deres platforme.

”Vi ved ikke, hvad der kommer til ske, men vi kommer ikke til at indgå et forlig,” siger Donald Trump til CNBC.

Brian Fitzpatrick, der er juraprofessor ved Vanderbilt University i USA, betegner over for CNBC retssagerne som et pr-stunt, og han vurderer, at Donald Trumps mulighed for at vinde retssagen er meget små.

”Jeg tror, at der er meget lille sandsynlighed for, at han får succes med sine sagsanlæg,” siger han til CNBC.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S