Donald Trump sagsøger Google, Facebook og Twitter: Vil tilbage på sociale medier

Topcheferne Sundar Pichai, Mark Zuckerberg og Jack Dorsey har modtaget et sagsanlæg fra den tidligere amerikanske præsident Donald Trump, der vil have genoprettet sin adgang til sociale medier.

Artikel top billede

Den tidligere amerikanske præsiden Donald Trump sagsøger nu en række af verdens største it-virksomheder og deres topchefer, fordi han mener, at de har censureret ham uretmæssigt.

Det oplyste Donald Trump i forbindelse med pressekonference, der blev afholdt ved en af hans golfklubber i den amerikanske stat New Jersey.

Ifølge CNBC har Donald Trump sagsøgt Google, Facebook og Twitter samt deres topchefer Sundar Pichai, Mark Zuckerberg og Jack Dorsey.

Siden den 6. januar, hvor tusindvis af vrede Donald Trump-tilhængere stormede og hærgede den amerikanske kongres, har den tidligere præsident været forment adgang til blandt andet Facebook, Twitter og det Google-ejede Youtube.

Selskaberne lukkede for Donald Trumps konti, fordi de mente, at han misbrugte sociale medier til at opildne til uroligheder og sprede falske påstande om valgsvindel.

Vil have genoprettet sin adgang

Ifølge CNBC er målet med retssagerne, at selskaberne igen skal give Donald Trump adgang til deres platforme.

”Vi ved ikke, hvad der kommer til ske, men vi kommer ikke til at indgå et forlig,” siger Donald Trump til CNBC.

Brian Fitzpatrick, der er juraprofessor ved Vanderbilt University i USA, betegner over for CNBC retssagerne som et pr-stunt, og han vurderer, at Donald Trumps mulighed for at vinde retssagen er meget små.

”Jeg tror, at der er meget lille sandsynlighed for, at han får succes med sine sagsanlæg,” siger han til CNBC.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S