Steve Ballmers formue runder 100 milliarder dollar som den blot niende i verden: Her er de ni medlemmer af ‘The $100 Billion Club’

Tidligere Microsoft-topchef Steve Ballmers formue er vokset markant i det seneste år. Nu bliver den blot niende person i verden, der ejer mere end 100 milliarder dollar. Larry Ellison er meget tæt på at blive nummer 10.

Artikel top billede

Den tidligere administrerende direktør for Microsoft, Steve Ballmer, bliver den blot niende person i verden, der er god for mere end 100 milliarder dollar.

Steve Ballmer er den største enkelt-aktionær i Microsoft, som han ejer omkring 330 millioner aktier i.

Microsoft har solid medvind i sejlene i disse år, og det har smittet markant af på selskabets markedsværdi, der fornylig rundede to billioner dollar.

Fremgangen betyder, at Steve Ballmers formue er blevet mere end 20 milliarder dollar større i det seneste år, hvor den altså nu runder den magiske grænse på 100 milliarder dollar.

65-årige Steve Ballmer var CEO for Microsoft indtil 2014, hvor han overlod tøjlerne til Satya Nadella, der har ombygget det mægtige selskab til i dag at være blandt de mest toneangivende indenfor cloud computing og enterprise-løsninger.

Larry Ellison er tæt på

Mens Steve Ballmer nu bliver niende medlem af det, som Bloomberg kalder for ‘The $100 Billion Club’ er Oracle-direktør Larry Ellison ganske tæt på at blive nummer 10.

Larry Ellison er nemlig i dag blot en milliard dollar fra at runde 100 milliarder dollar i personlig formue.

Ifølge Bloomberg er de ni medlemmer af ‘The $100 Billion Club’ blevet enorme 245 milliarder dollar rigere tilsammen siden nytår.

Kun tre af de ni rigmænd har ikke skabt deres formuer på it (og måske endda kun to, da Elon Musks formue blev grundlagt med PayPal)

Listen er:

1) Jeff Bezos, Amazon: God for 212,1 milliarder dollar.

2) Elon Musk, Tesla: God for 177,2 milliarder dollar.

3) Bernard Anault, Christian Dior og LVMH: God for 169,4 milliarder dollar.

4) Bill Gates, Microsoft: God for 148,3 milliarder dollar..

5) Mark Zuckerberg, Facebook: God for 130,4 milliarder dollar.

6) Larry Page, Alphabet/Google: God for 115,4 milliarder dollar.

7) Sergey Brin, Alphabet/Google: God for 111,5 milliarder dollar.

8) Warren Buffet, Berkshire Hathaway: God for 101,5 milliarder dollar.

9) Steve Ballmer, Microsoft: God for 100,5 milliarder dollar.

Runner-up: Larry Ellison, Oracle: God for 98,6 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos