Broadcoms kæmpe opkøb af SAS Institute går i vasken

Broadcom er alligevel ikke på trapperne med et milliardopkøb af den amerikanske softwarevirksomhed SAS Institute.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Broadcoms plan om et kæmpe opkøb af SAS Institute til op imod 126 milliarder kroner er for nu brudt sammen.

Forhandlinger er afsluttet efter, at grundlæggerne af SAS Institute tilsyneladende har skiftet holdning om et salg til chipkæmpen Broadcom.

Sådan skriver Wall Street Journal - selvsamme medie, der fornyeligt rapporterede, at et salg af SAS Institute var nærtforestående.

Ifølge kilder tæt på processen er medstifterne af SAS Institute, Jim Goodnight og John Sall, som også stadig driver selskabet, vendt på en tallerken og besluttet alligevel ikke at sælge virksomheden til Broadcom.

Det er uklart, om årsagen kan skyldes andre bejlere.

Broadcom har sat sig tungt på en bred vifte af halvleder- og infrastruktursoftwareprodukter, men er over de seneste år for alvor begyndt at udvide sin software-forretning.

I 2018 indgik han en aftale på cirka 19 milliarder dollars om at købe softwarefirmaet CA Technologies, tidligere Computer Associates.

Og det følgende år købte Broadcom Symantec Corps enterpriseforretning for cirka 10,7 milliarder dollar.

Broadcoms direktør, Hock Tan, har ifølge Wall Street Journal tidligere på året udtalt, at selskabet ville se på tilbagekøb og muligvis tilbagebetaling af gæld, hvis der ikke bliver eksekveret yderligere opkøb inden regnskabsårets afslutning.

Det slutter typisk i slutningen af ​​oktober eller begyndelsen af ​​november.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job