Broadcoms kæmpe opkøb af SAS Institute går i vasken

Broadcom er alligevel ikke på trapperne med et milliardopkøb af den amerikanske softwarevirksomhed SAS Institute.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Broadcoms plan om et kæmpe opkøb af SAS Institute til op imod 126 milliarder kroner er for nu brudt sammen.

Forhandlinger er afsluttet efter, at grundlæggerne af SAS Institute tilsyneladende har skiftet holdning om et salg til chipkæmpen Broadcom.

Sådan skriver Wall Street Journal - selvsamme medie, der fornyeligt rapporterede, at et salg af SAS Institute var nærtforestående.

Ifølge kilder tæt på processen er medstifterne af SAS Institute, Jim Goodnight og John Sall, som også stadig driver selskabet, vendt på en tallerken og besluttet alligevel ikke at sælge virksomheden til Broadcom.

Det er uklart, om årsagen kan skyldes andre bejlere.

Broadcom har sat sig tungt på en bred vifte af halvleder- og infrastruktursoftwareprodukter, men er over de seneste år for alvor begyndt at udvide sin software-forretning.

I 2018 indgik han en aftale på cirka 19 milliarder dollars om at købe softwarefirmaet CA Technologies, tidligere Computer Associates.

Og det følgende år købte Broadcom Symantec Corps enterpriseforretning for cirka 10,7 milliarder dollar.

Broadcoms direktør, Hock Tan, har ifølge Wall Street Journal tidligere på året udtalt, at selskabet ville se på tilbagekøb og muligvis tilbagebetaling af gæld, hvis der ikke bliver eksekveret yderligere opkøb inden regnskabsårets afslutning.

Det slutter typisk i slutningen af ​​oktober eller begyndelsen af ​​november.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S