Broadcoms kæmpe opkøb af SAS Institute går i vasken

Broadcom er alligevel ikke på trapperne med et milliardopkøb af den amerikanske softwarevirksomhed SAS Institute.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Broadcoms plan om et kæmpe opkøb af SAS Institute til op imod 126 milliarder kroner er for nu brudt sammen.

Forhandlinger er afsluttet efter, at grundlæggerne af SAS Institute tilsyneladende har skiftet holdning om et salg til chipkæmpen Broadcom.

Sådan skriver Wall Street Journal - selvsamme medie, der fornyeligt rapporterede, at et salg af SAS Institute var nærtforestående.

Ifølge kilder tæt på processen er medstifterne af SAS Institute, Jim Goodnight og John Sall, som også stadig driver selskabet, vendt på en tallerken og besluttet alligevel ikke at sælge virksomheden til Broadcom.

Det er uklart, om årsagen kan skyldes andre bejlere.

Broadcom har sat sig tungt på en bred vifte af halvleder- og infrastruktursoftwareprodukter, men er over de seneste år for alvor begyndt at udvide sin software-forretning.

I 2018 indgik han en aftale på cirka 19 milliarder dollars om at købe softwarefirmaet CA Technologies, tidligere Computer Associates.

Og det følgende år købte Broadcom Symantec Corps enterpriseforretning for cirka 10,7 milliarder dollar.

Broadcoms direktør, Hock Tan, har ifølge Wall Street Journal tidligere på året udtalt, at selskabet ville se på tilbagekøb og muligvis tilbagebetaling af gæld, hvis der ikke bliver eksekveret yderligere opkøb inden regnskabsårets afslutning.

Det slutter typisk i slutningen af ​​oktober eller begyndelsen af ​​november.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network