Bog: Langt liv med (mange) flere faser

Vi er vant til at dele livet op i tre faser: Uddannelse, arbejde og pensionering. Men ikke alene bliver vi stadig ældre, vi forventer også mere frihed til at vælge i livet. Det er emnet for en ny bog, der guider til et langt liv med flere valgmuligheder.

Artikel top billede

”Det nye lange liv - Sådan griber du mulighederne i en foranderlig verden” er skrevet af Andrew J. Scott og Lynda Gratton. Bogen udkom i 2020, men er nu blevet oversat til dansk og udkommer 24. juli på DJØFs forlag med forord af fremtidsforsker Anne Skare Nielsen.

Bogen tager fat i en yderst aktuel problemstilling: I den vestlige verden synes fremskridtet nærmest ustoppeligt, og der opstår hele tiden nye teknologiske muligheder og fantastiske sundhedsmæssige landvindinger.

Vi bliver ældre og ældre, men oplever paradoksalt nok hverken at blive mere lykkelige – eller benytter chancen for at forme vores liv på nye måder. Måske snarere tværtimod.

Bekymringer for fremtiden plager mange mennesker. Mange er ikke længere trygge ved, hvad der venter dem på den anden side af det arbejdsliv, vi for øvrigt ikke engang er helt sikre på, hvor længe vi skal fortsætte med.

Derfor opfordrer forfatterne til, at vi gentænker vores måde at inddele livet på. En opfordring, der går ud til både den enkelte og til samfundet som helhed.

Bogen er lavet som både en guide, der rummer konkrete værktøjer til et længere, smartere og lykkeligere liv. Samtidig har den ambition om at indføre læseren i de psykologiske og økonomiske håndtag, vi som enkeltpersoner og samfund kan skrue på for at vi kan få et bedre liv.

Vel at mærke et liv uden skarpe skel mellem arbejde og fritid, hvor vi kan blive ved med at udvikle os og skifte spor undervejs.

Lynda Gratton er organisationsteoretiker og professor i ledelsespraksis ved London Business School, mens Andrew J. Scott er professor i økonomi samme sted.

De har adskillige bøger bag sig om de konsekvenser og muligheder, der manifesterer sig i kraft af, at vi bliver ældre og ældre. Herunder bogen ”The 100-Year Life” fra 2016, det toppede salgslisterne i hele verden.

Titel: Det nye lange liv - Sådan griber du mulighederne i en foranderlig verden

Forfattere: Lynda Gratton & Andrew J. Scott

Udkommer 24. juli

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension