Kryptovaluta-relaterede hackerangreb eksploderer i takt med prisen på bitcoin

Antallet af kryptovaluta-angreb er eksploderet i det seneste år, viser en ny undersøgelse. Det sker samtidig med, at prisen på bitcoin og andre kryptovalutaer også er gået markant frem.

Artikel top billede

Der er sammenhæng mellem prisen på bitcoin og andre kryptovalutaer og så antallet af kryptovaluta-relaterede hackerangreb.

Det viser en ny undersøgelse i perioden oktober 2020 til maj 2021 fra it-sikkerhedsvirksomheden Barracuda Networks.

I denne periode steg prisen på bitcoin med 400 procent. Tilsvarende steg antallet af kryptovaluta-relaterede hackerangreb med 192 procent.

Historisk set er Bitcoin og anden kryptovaluta ofte blevet brugt til afpresning og ransomware-angreb, men cyberkriminelle benytter faktisk ifølge Barracuda Network i stigende grad også kryptovaluta til andre former for cyberangreb.

"Målrettet svindel med kryptovaluta er desværre en god forretning for cyberkriminelle. Det er et område i konstant udvikling, fordi cyberkriminelle ikke ønsker at blive opdaget. Efterhånden som Bitcoin accepteres som legitimt betalingsmiddel, vil det skabe endnu større muligheder for svindel," lyder det fra Peter Gustafsson, nordisk chef i Barracuda Networks, i en meddelelse til Computerworld.

"Vi ser blandt andet, at kriminelle opretter falske digitale tegnebøger og manipulerer kryptovaluta-apps, så de kan sende falske sikkerhedsmeddelelser, der lokker brugeren til at dele loginoplysninger," fortsætter han.

Hvor den form for bedrageri tidligere har handlet om at lokke login-oplysninger til eksempelvis en bank, bruges det nu direkte til at stjæle bitcoin, forklarer Peter Gustafsson.

Det sker typisk ved, at modtageren opfordres til at købe bitcoins eller betale en faktura i bitcoin - ofte med en besked, der foregiver at være fra en kollega og haster.

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job