Kryptovaluta-relaterede hackerangreb eksploderer i takt med prisen på bitcoin

Antallet af kryptovaluta-angreb er eksploderet i det seneste år, viser en ny undersøgelse. Det sker samtidig med, at prisen på bitcoin og andre kryptovalutaer også er gået markant frem.

Artikel top billede

Der er sammenhæng mellem prisen på bitcoin og andre kryptovalutaer og så antallet af kryptovaluta-relaterede hackerangreb.

Det viser en ny undersøgelse i perioden oktober 2020 til maj 2021 fra it-sikkerhedsvirksomheden Barracuda Networks.

I denne periode steg prisen på bitcoin med 400 procent. Tilsvarende steg antallet af kryptovaluta-relaterede hackerangreb med 192 procent.

Historisk set er Bitcoin og anden kryptovaluta ofte blevet brugt til afpresning og ransomware-angreb, men cyberkriminelle benytter faktisk ifølge Barracuda Network i stigende grad også kryptovaluta til andre former for cyberangreb.

"Målrettet svindel med kryptovaluta er desværre en god forretning for cyberkriminelle. Det er et område i konstant udvikling, fordi cyberkriminelle ikke ønsker at blive opdaget. Efterhånden som Bitcoin accepteres som legitimt betalingsmiddel, vil det skabe endnu større muligheder for svindel," lyder det fra Peter Gustafsson, nordisk chef i Barracuda Networks, i en meddelelse til Computerworld.

"Vi ser blandt andet, at kriminelle opretter falske digitale tegnebøger og manipulerer kryptovaluta-apps, så de kan sende falske sikkerhedsmeddelelser, der lokker brugeren til at dele loginoplysninger," fortsætter han.

Hvor den form for bedrageri tidligere har handlet om at lokke login-oplysninger til eksempelvis en bank, bruges det nu direkte til at stjæle bitcoin, forklarer Peter Gustafsson.

Det sker typisk ved, at modtageren opfordres til at købe bitcoins eller betale en faktura i bitcoin - ofte med en besked, der foregiver at være fra en kollega og haster.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Senior Platform/System Engineer

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,