Frygt for ny corona-bølge tvinger Apple til kovending: Tilbagevending til kontorerne udskydes

De ansatte hos Apple skal alligevel ikke som planlagt returnere til kontorene til september. Frygten for en ny smittebølge har fået iPhone-producenten til at udskyde planerne med mindst en måned.

Artikel top billede

Det var meningen, at Apples ansatte skulle returnerer til kontorerne allerede i løbet af september.

Men frygten for en ny smittebølge som følge af den nye mere smitsomme delta-variant har fået iPhone-producenten til at udskyde tilbagevendingen med mindst en måned.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg, som samtidig oplyser, at Apple har lovet de ansatte et varsel på mindst en måned, før de bliver pålagt at returnerer til kontorerne.

Så sent som i juni meddelte Apples topchef Tim Cook ellers, at de ansatte fra starten af september skulle begynde tilbringe mindst tre dage om ugen på kontoret.

Utilfredshed hos ansatte

Meldingen fra Tim Cook i juni førte ifølge amerikanske medier mishagsytringer hos en del af de ansatte, der ønskede at bevare muligheden for at arbejde hjemmefra på frivillig basis.

Det er dog ikke alle de ansatte hos Apple, der har arbejdet hjemmefra.

Ifølge Bloomberg har visse medarbejdere under coronapandemien skulle møde ind et begrænset antal dage om ugen.

Hos Silicon Valley-rivalen Facebook har man derimod valgt at indføre hjemmearbejde som en permanent mulighed. Dog med en anbefaling om, at man møder ind på kontoret 50 procent af tiden.

De ansatte kan også anmode om at arbejde hjemmefra på en mere fast basis, hvis de vælger at flytte længere væk fra deres arbejdsplads. Facebook forbeholder dog sig ret til at sænke deres løn, hvis de vælger at flytte til et område, hvor leveomkostningerne er lavere end i Silicon Valley.

Læses lige nu

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland