Frygt for ny corona-bølge tvinger Apple til kovending: Tilbagevending til kontorerne udskydes

De ansatte hos Apple skal alligevel ikke som planlagt returnere til kontorene til september. Frygten for en ny smittebølge har fået iPhone-producenten til at udskyde planerne med mindst en måned.

Artikel top billede

Det var meningen, at Apples ansatte skulle returnerer til kontorerne allerede i løbet af september.

Men frygten for en ny smittebølge som følge af den nye mere smitsomme delta-variant har fået iPhone-producenten til at udskyde tilbagevendingen med mindst en måned.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg, som samtidig oplyser, at Apple har lovet de ansatte et varsel på mindst en måned, før de bliver pålagt at returnerer til kontorerne.

Så sent som i juni meddelte Apples topchef Tim Cook ellers, at de ansatte fra starten af september skulle begynde tilbringe mindst tre dage om ugen på kontoret.

Utilfredshed hos ansatte

Meldingen fra Tim Cook i juni førte ifølge amerikanske medier mishagsytringer hos en del af de ansatte, der ønskede at bevare muligheden for at arbejde hjemmefra på frivillig basis.

Det er dog ikke alle de ansatte hos Apple, der har arbejdet hjemmefra.

Ifølge Bloomberg har visse medarbejdere under coronapandemien skulle møde ind et begrænset antal dage om ugen.

Hos Silicon Valley-rivalen Facebook har man derimod valgt at indføre hjemmearbejde som en permanent mulighed. Dog med en anbefaling om, at man møder ind på kontoret 50 procent af tiden.

De ansatte kan også anmode om at arbejde hjemmefra på en mere fast basis, hvis de vælger at flytte længere væk fra deres arbejdsplads. Facebook forbeholder dog sig ret til at sænke deres løn, hvis de vælger at flytte til et område, hvor leveomkostningerne er lavere end i Silicon Valley.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College