Frygt for ny corona-bølge tvinger Apple til kovending: Tilbagevending til kontorerne udskydes

De ansatte hos Apple skal alligevel ikke som planlagt returnere til kontorene til september. Frygten for en ny smittebølge har fået iPhone-producenten til at udskyde planerne med mindst en måned.

Artikel top billede

Det var meningen, at Apples ansatte skulle returnerer til kontorerne allerede i løbet af september.

Men frygten for en ny smittebølge som følge af den nye mere smitsomme delta-variant har fået iPhone-producenten til at udskyde tilbagevendingen med mindst en måned.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg, som samtidig oplyser, at Apple har lovet de ansatte et varsel på mindst en måned, før de bliver pålagt at returnerer til kontorerne.

Så sent som i juni meddelte Apples topchef Tim Cook ellers, at de ansatte fra starten af september skulle begynde tilbringe mindst tre dage om ugen på kontoret.

Utilfredshed hos ansatte

Meldingen fra Tim Cook i juni førte ifølge amerikanske medier mishagsytringer hos en del af de ansatte, der ønskede at bevare muligheden for at arbejde hjemmefra på frivillig basis.

Det er dog ikke alle de ansatte hos Apple, der har arbejdet hjemmefra.

Ifølge Bloomberg har visse medarbejdere under coronapandemien skulle møde ind et begrænset antal dage om ugen.

Hos Silicon Valley-rivalen Facebook har man derimod valgt at indføre hjemmearbejde som en permanent mulighed. Dog med en anbefaling om, at man møder ind på kontoret 50 procent af tiden.

De ansatte kan også anmode om at arbejde hjemmefra på en mere fast basis, hvis de vælger at flytte længere væk fra deres arbejdsplads. Facebook forbeholder dog sig ret til at sænke deres løn, hvis de vælger at flytte til et område, hvor leveomkostningerne er lavere end i Silicon Valley.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job