Intel-topchef advarer: Chip-manglen kan fortsætte frem til 2023

Chipkrisen kan så småt begynde at lysne i slutningen af 2021, men Intel-topchefen forventer først, at den globale chipindustri har lagt krisen bag sig i 2023.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den globale mangel på computer-chip, der har ført til højere priser og lange leveringstider på en stribe produkter, kan fortsætte frem til 2023.

Det advarer Intel-topchefen Pat Gelsinger nu om ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal.

Chip-krisen har ramt en række forskellige brancher, der er afhængige af computerchips, men især bilindustrien har været ramt hårdt.

Advarsel fra Volkswagen

For nylig advarede den tyske bilgigant Volkswagen om, at den globale mangel vil blive forværret gennem de næste seks måneder.

”Der er stadigvæk lang vej endnu. Det tager tid at bygge produktionskapacitet,” siger Pat Gelsinger ifølge Wall Street Journal.

Intel-topchen vurderer dog, at verden ved udgangen af året vil begynde at se de første tegn på, at chipmanglen aftager.

Fornylig skrev Wall Street Journal også, at Intel planlægger at købe den store amerikanske chipproducent Global Foundries.

Det kan du læse mere om her:

Stor pc-efterspørgsel vil fortsætte

Efterspørgslen efter computer-chip til pc’er har været høj under pandemien, og Pat Gelsinger forventer, at pc-markedet vil fortsætte med at klare sig godt.

Han forventer ifølge Wall Street Journal, at både virksomheder og forbruger vil udskifte gammel hardware, når de efter pandemien vender tilbage til kontorerne samtidig med, at Windows 11 bliver frigivet.

”Selvom mange vender tilbage til arbejdspladsen kommer det i stort omfang til at ske som hybridarbejde. Vi ser derfor et fortsat stort behov for en høj pc-tæthed, hvor der er flere pc’er per husholdning,” forklarer han.

Pat Gelsingers ord faldt i forbindelse med Intels regnskab for årets andet kvartal, hvor nøgletallene var en anelse bedre end forventet. Samtidig blev forventningerne til omsætning for årsregnsakbet også opdateret en anelse. Alligevel er aktien dog faldet med cirka 1,5 procent i eftermarkedet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS