Apple er stadig tablet-kongen -  mens Huawei er i frit fald

Verden vil stadig have tablets. Det viser analysefirmaet IDCs nyeste opgørelse. Men det er på et marked med begrænset vækst at Apple indtager tablet-tronen.

Artikel top billede

På trods af chipmangel og pandemi afskibede Apple i andet kvartal 2021 i alt 12,9 millioner iPads.

De mange tablets giver Apple en sikker førsteplads med 31,9 procent af markedet for tablets. Det viser de nyeste opgørelser for anden kvartal 2021 fra analysefirmaet IDC.

Andenpladsen indtages af Samsung, der i samme periode fik afsendt otte millioner tablets og som ifølge IDC sidder på 19,6 procent af det globale marked.

På tredjepladsen ligger Lenovo med 11,6 procent af markedet – stærkt forfulgt af Amazon, hvis Fire-enheder udgør 10,7 procent af markedet.

Amazons tablet-produkter er ikke særligt kendte i Danmark, men de ofte prisbillige tablets sælges mange steder i USA og knytte Amazons store udvalg af Kindle ebøger og Prime video-tjeneste sammen med Amazons mange øvrige tilbud.

Begrænset Apple-vækst

Mens IDC's analyse viser, at Apple sidder sikkert på tablet-tronen, så er væksten i forhold til samme periode sidste år på blot 3,5 procent.

Til sammenligning oplever de ofte Android-drevne konkurrenter fra Lenovo og Samsung vækstrater på henholdsvis 64,5 og 13,3 procent fra andet kvartal 2020 til andet kvartal 2021.

Ifølge IDC's opgørelse er den helt store taber dog kinesiske Huawei, der i samme periode oplevede af fald på 53,7 procent i antal afskibede enheder - og en halvering af sin markedsandel til blot 5,1 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S