Apple er stadig tablet-kongen -  mens Huawei er i frit fald

Verden vil stadig have tablets. Det viser analysefirmaet IDCs nyeste opgørelse. Men det er på et marked med begrænset vækst at Apple indtager tablet-tronen.

Artikel top billede

På trods af chipmangel og pandemi afskibede Apple i andet kvartal 2021 i alt 12,9 millioner iPads.

De mange tablets giver Apple en sikker førsteplads med 31,9 procent af markedet for tablets. Det viser de nyeste opgørelser for anden kvartal 2021 fra analysefirmaet IDC.

Andenpladsen indtages af Samsung, der i samme periode fik afsendt otte millioner tablets og som ifølge IDC sidder på 19,6 procent af det globale marked.

På tredjepladsen ligger Lenovo med 11,6 procent af markedet – stærkt forfulgt af Amazon, hvis Fire-enheder udgør 10,7 procent af markedet.

Amazons tablet-produkter er ikke særligt kendte i Danmark, men de ofte prisbillige tablets sælges mange steder i USA og knytte Amazons store udvalg af Kindle ebøger og Prime video-tjeneste sammen med Amazons mange øvrige tilbud.

Begrænset Apple-vækst

Mens IDC's analyse viser, at Apple sidder sikkert på tablet-tronen, så er væksten i forhold til samme periode sidste år på blot 3,5 procent.

Til sammenligning oplever de ofte Android-drevne konkurrenter fra Lenovo og Samsung vækstrater på henholdsvis 64,5 og 13,3 procent fra andet kvartal 2020 til andet kvartal 2021.

Ifølge IDC's opgørelse er den helt store taber dog kinesiske Huawei, der i samme periode oplevede af fald på 53,7 procent i antal afskibede enheder - og en halvering af sin markedsandel til blot 5,1 procent.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job