Apple er stadig tablet-kongen -  mens Huawei er i frit fald

Verden vil stadig have tablets. Det viser analysefirmaet IDCs nyeste opgørelse. Men det er på et marked med begrænset vækst at Apple indtager tablet-tronen.

Artikel top billede

På trods af chipmangel og pandemi afskibede Apple i andet kvartal 2021 i alt 12,9 millioner iPads.

De mange tablets giver Apple en sikker førsteplads med 31,9 procent af markedet for tablets. Det viser de nyeste opgørelser for anden kvartal 2021 fra analysefirmaet IDC.

Andenpladsen indtages af Samsung, der i samme periode fik afsendt otte millioner tablets og som ifølge IDC sidder på 19,6 procent af det globale marked.

På tredjepladsen ligger Lenovo med 11,6 procent af markedet – stærkt forfulgt af Amazon, hvis Fire-enheder udgør 10,7 procent af markedet.

Amazons tablet-produkter er ikke særligt kendte i Danmark, men de ofte prisbillige tablets sælges mange steder i USA og knytte Amazons store udvalg af Kindle ebøger og Prime video-tjeneste sammen med Amazons mange øvrige tilbud.

Begrænset Apple-vækst

Mens IDC's analyse viser, at Apple sidder sikkert på tablet-tronen, så er væksten i forhold til samme periode sidste år på blot 3,5 procent.

Til sammenligning oplever de ofte Android-drevne konkurrenter fra Lenovo og Samsung vækstrater på henholdsvis 64,5 og 13,3 procent fra andet kvartal 2020 til andet kvartal 2021.

Ifølge IDC's opgørelse er den helt store taber dog kinesiske Huawei, der i samme periode oplevede af fald på 53,7 procent i antal afskibede enheder - og en halvering af sin markedsandel til blot 5,1 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos